Mówiąc najprościej, uważność to zdolność do uświadomienia sobie, co się dzieje w naszej głowie w danym momencie – czy to jest złość, zazdrość, smutek, czy ból palca u nogi, gdy potkniemy się o próg – w taki sposób, aby nie dać się ponieść emocjom. (…) Uważność polega na przeglądaniu zawartości własnego umysłu bez oceniania czegokolwiek.

fragment książki

Każdy z nas ma momenty zwrotne w swoim życiu. Momenty, które wracają jak bumerang, uświadamiają nam pewne rzeczy i są ostatecznie impulsem do zmian. Patrząc na to wstecz i będąc już mądrzejszym, dostrzegamy, że wszystkie te sytuacje to punkty, które łączą się w całość i które doprowadziły nas do miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj.

Podobnie było z Danem – znanym amerykańskim dziennikarzem. Nieustanny stres, presja i rywalizacja w świecie mediów, ciężkie przeżycia podczas korespondowania wojen, a także narkotyki doprowadziły go do ataków paniki przed milionami widzów telewizyjnych. Dla wszystkich było pewne, że to już koniec jego kariery. Tak naprawdę był to dopiero początek, który uświadomił jak wiele aspektów stoi za psychiką człowieka i przypomniał o nieustannym pośpiechu w codziennym życiu.

Dan rzuca się w wir poznania współczesnych teorii takich jak zen, medytacja czy buddyzm, konfrontując je jednocześnie ze swoim myśleniem i obecnym stanem zdrowia psychicznego. Docieka i drąży temat, dochodzi do źródeł, a nawet testuje na sobie samym, często w ekstremalny sposób. Czy jest możliwe osiągnięcie stanu w którym żyje się w obecnej chwili, tu i teraz? Czy jesteśmy w stanie kontrolować swój wewnętrzny głos i opanować monolog, który prowadzimy sami ze sobą? Czy da się opanować sztukę medytacji, bez ciągłego natłoku myśli?  Jak poradzić sobie z automatyczną identyfikacją ze swoimi emocjami? Ta książka zabiera nas w przyjemną podróż szukania odpowiedzi na pytania i przedstawia nam rzeczywisty obraz nauk – nie książkowy, ale bliski ludziom, ich emocjom i przyczynom dążenia za daną filozofią.

Przeczytajcie i sprawdźcie sami. Warto stawiać sobie trudne pytania i szukać odpowiedzi. Tak, aby poznać bliżej samego siebie, a co za tym idzie – bardziej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Nawet jeśli podniesie to poziom naszego szczęścia tylko o 1% to i tak warto.

Autorka recenzji: Paulina Drozdowska

Opis: Paulina Drozdowska – studentka poznańskiej Uczelni, pasjonatka psychologii, świadomej edukacji oraz doradztwa zawodowego dla studentów

Książkę można znaleźć TUTAJ.