Właściciele kotów często pytają, co mogą zrobić, aby oduczyć kota drapania mebli. Zrozumienie potrzeb kota i adekwatne ich zaspokojenie pomoże uchronić meble. Należy jednak pamiętać, że drapanie jest wpisane w koci repertuar zachowań i stanowi problem tylko z ludzkiego punktu widzenia. Dla kota jest naturalne i normalne. Kot musi mieć możliwość drapania. Nie, nie można go tego oduczyć. Nie oznacza to jednak wyroku dla naszych mebli. Można nauczyć koty drapać przedmioty, które do tego przeznaczymy. Żeby skutecznie przekierować uwagę kota musimy jednak zapewnić mu drapak odpowiadający jego potrzebom. Jeśli chcesz dobrać drapak idealny poobserwuj zatem swojego kota i przyjrzyj się co i jak lubi drapać.

Po pierwsze: preferencje

Czy Twój kot drapie powierzchnie poziome czy pionowe? W jakiej pozycji? Jaki materiał najchętniej drapie? Koty mają różne preferencje co do struktury i często jest to związane z ich wcześniejszymi doświadczeniami, np. koty wolnożyjące przez dłuższy czas mogą preferować drapanie twardych powierzchni, szczególnie drewnianych. Niektóre koty lubią drapać poziome powierzchnie, wybierają zatem siedziska kanap, materace, blaty stołów. Inne wolą powierzchnie pionowe, wybierają oparcia mebli, nogi stołów, a niektóre nawet ściany czy szafki. Jeśli zatem Twój kot na co dzień drapie siedzisko kanapy, a Ty zawiesisz mu na ścianie sizalową matę nie dziw się, jeśli nie będzie nią zainteresowany.

Po drugie: jakość

Ułatwiając sobie nieco pracę często decydujemy się na zakup gotowego drapaka. Zdarza się, że stawiamy go w domu i obserwujemy… jak kot go ignoruje. Drapaki dostępne w ogólnej sprzedaży nie mają najczęściej odpowiednich powierzchni do drapania – słupki są krótkie, przedzielane półeczkami lub zlokalizowane pod budką. Kot nie ma możliwości wyciągnąć się na nich, a drapanie w skulonej pozycji nie jest atrakcyjne. Nawet jeśli nasz kot zdecyduje się drapać w takiej pozycji często dokłada mu to frustracji zamiast pomóc ją rozładować. Do tego gotowe drapaki w większości mają opcje drapania w pionie, a część kotów preferuje jednak drapanie w poziomie. Ponadto, niektóre drapaki nie są stabilne, a chwiejna struktura zniechęca do drapania. Wybierając drapak musimy mieć pewność, że będzie on dopasowany do preferencji kota, stabilny i odpowiednio wysoki. Ostrożnie należy też podejść do zakupu używanego drapaka. Będzie on przesiąknięty zapachem innych kotów, co może nie tylko zniechęcić kota do drapania (w końcu to cudza własność), ale też wzbudzić jego niepokój (skąd ten zapach intruza? może gdzieś się czai?).

Po trzecie: lokalizacja

Drapak musi stanąć w atrakcyjnym miejscu. Spiżarka, pokój na uboczu i kąt za drzwiami dla większości kotów atrakcyjne nie są. Najlepsza lokalizacja dla drapaka to okolice ulubionych miejsc do spania i korytarze używane przez kota, a zatem drapak powinien stanąć raczej przy wejściu do ulubionego pokoju niż w jego rogu. Jeśli kot ma już swoje ulubione miejsca do drapania to warto, aby drapak stanął właśnie tam. Niestety często zdarza się, że mały, niedopasowany do preferencji kota drapak zostaje wciśnięty w kąt za drzwiami (w końcu nie pasuje do wystroju mieszkania), a właściciel jest zdenerwowany, że kot ostrzy pazury na jego kanapie. Posiadanie kota związane jest nieodłącznie z jego akcesoriami. Jeśli gotowy drapak nie pasuje do wystroju Twojego mieszkania zastanów się jak możesz wpasować w niego różne elementy przeznaczone do drapania. Mogą to być narożniki do drapania przykręcane do ściany, maty mocowane z boku kanapy lub legowiska z elementami do drapania – możliwości jest wiele.

Po czwarte: pozytywne wzmocnienia

Masz zatem nowy drapak. Odpowiada potrzebom kota, jest dobrej jakości i stoi w atrakcyjnym dla kota miejscu. A kot nadal drapie kanapę… Samo postawienie nowego drapaka nie zawsze wystarczy. Czasem się tak zdarza, jeśli nowy drapak faktycznie jest dobrze dobrany i atrakcyjny. Dlaczego jednak kot miałby rezygnować z ulubionego dotychczas miejsca tak po prostu? Pomocne jest tymczasowe ograniczenie dostępu do dotychczas drapanej powierzchni (przykrycie, zastawienie) i jednocześnie zachęcanie do drapania nowego obiektu. Kot często jest zainteresowany, gdy właściciel zaczyna drapać dany przedmiot. Można też użyć kocimiętki (jeśli kot na nią reaguje), ukryć na drapaku trochę smakołyków lub umieścić zabawki w taki sposób, aby zachęcić kota do wspinania się. Za użycie drapaka w tej początkowej fazie warto kota nagradzać: głosem, głaskaniem (jeśli lubi) i ulubionymi smakołykami. Jeśli drapak i miejsce zostały dobrze dobrane szybko powinno przynieść to pozytywny rezultat. Jeśli mimo to kot wybiera inne miejsce sprawdź uważnie czy nie przeoczyłeś czegoś ważnego ustalając jego preferencje, tj. jeszcze raz przyjrzyj się co i jak drapie i w jakiś sposób różni się to od proponowanej przez Ciebie opcji.

Tyle zachodu tylko po to, aby kotek podrapał? 

Kot drapać musi – nie jest to jego wybór, a naturalna potrzeba. Jeśli zatem decydujesz, że zamieszka z Tobą, musisz pomyśleć o tym jak może ją realizować, podobnie jak myślisz o miejscu odpoczynku dla siebie. Czy miałbyś ochotę korzystać z niewygodnego i brzydkiego w Twojej opinii fotela, który bez porozumienia z Tobą kupił Ci inny domownik i postawił w kącie za drzwiami z oczekiwaniem, że od teraz będzie to Twoje ulubione miejsce do relaksu? Co byś pomyślał o osobie, która ma takie oczekiwania i złości się na Ciebie, gdy relaksujesz się jednak na swojej ulubionej kanapie, zamiast na nowym meblu? Wariat, prawda? I jeszcze egoista. A jak Ty podchodzisz do potrzeb swojego kota?