Panuje ogólne przekonanie, że rozmowa jest podstawą budowania relacji, życia wśród ludzi, podstawą sukcesu. Wydaje się przy tym, że rozmawianie to oczywista umiejętność, z którą po prostu się rodzimy.

W  pracy terapeutycznej bardzo często spotykam jednak ludzi z kompleksami (dzieci, studentów, małżonków, szefów firm), którzy nie potrafią rozmawiać lub chcieliby robić to lepiej. Ta książka jest właśnie dla nich, bo zachęca i  uczy, jak rozmawiać z każdym, wszędzie i o wszystkim. Równie wartościowa i pomocna może być jednak i dla tych, którzy mają tę umiejętność na poziomie zadowalającym, ale chcieliby ją udoskonalić – mówić z charyzmą, porywać tłumy,  słowem zmienić nastrój, spowodować konkretną reakcję  lub do czegoś kogoś zmotywować.

„Uwolnij swój język” to wyjątkowy poradnik, który na swoich kartach  wprowadza nas w kolejne poziomy wtajemniczenia: „jak rozpocząć rozmowę z wiarą we własne siły”, „jak prowadzić i kończyć rozmowę z wdziękiem, taktem i przekonaniem”, „jak korzystać z serwisów społecznościowych w celu rozwinięcia relacji” oraz „jak przenieść zdolności do rozmowy na wyższy poziom”.

Każdy dział to konkretna wiedza, czytelna, przystępnie zaprezentowana (często z wypunktowanymi konkretnymi krokami działania) i poparta życiowymi przykładami. Napisana jest w taki sposób, że nawet wracając do niej po dłuższej przerwie, samo przeglądanie kartek wystarczy, by przypomnieć sobie jej treści i przywołać ogólne zasady komunikacyjnego działania. Nauczysz  się z tej książki wielu przydatnych umiejętności np.  zapamiętywania imion ludzi w tłumie, mówienia o sobie, przerywania niemiłej rozmowy, stworzenia atrakcyjnego profilu w sieci i  zmieniania znajomości on-line w znajomość poza siecią.

Bardzo podobają mi się zaprezentowane w książce różnice w stylu komunikowania się. Autor porównuje rozmowę do tańca. Każdy z kim rozmawiamy (lub tańczymy), jest nowym partnerem, którego cechuje – właściwy tylko jemu  styl. Jeśli zapamiętamy te cztery style rozmowy, których pierwsze litery tworzą słowo MOWA (Mocny, Ostrożny, Wygadany, Analityczny), będziemy mogli skutecznie „tańczyć” z każdym napotkanym partnerem.

Osobiście książkę „Uwolnij swój język” rekomenduję moim pacjentom, znajomym, uczestnikom różnych szkoleń, ludziom  którzy chcą zrozumieć zasady komunikacji i lepiej wykorzystywać język. Zachęcam do lektury „Uwolnij swój język” wszystkich, którzy pragną pracować nad swoimi komunikacyjnymi zasobami.

Gabor, Uwolnij swój język. Jak zacząć konwersację i zdobyć przyjaciół. Wyd. Sensus.

Krystyna Zelek jest psychologiem, psychoterapeutą w procesie certyfikacji oraz trenerką kompetencji społecznych. Ukończyła Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Zielonogórski. Posiada równiez dyplom ukończenia Studium Pomocy Psychologicznej w zakresie Seksuologii. Pracuje z osobami dorosłymi, młodzieżą i dziećmi. Specjalizuje się w psychoterapii rodzin, małżeństw i par, pracuje także w kontakcie indywidualnym.
Posiada doświadczenie w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń dla osób dorosłych oraz zajęć psychoedukacyjnych dla młodzieży. Brała udział w wielu warsztatach, treningach rozwoju osobistego i treningach psychoterapeutycznych w różnych szkołach terapeutycznych. Prowadzi gabinet pomocy psychologicznej w Zielonej Górze.

Profil Facebook – zajrzyj