ACT to akronim oznaczający działanie, który od początku mnie zachwycił. Spotkanie terapeutyczne może być miejscem, gdzie uczymy się działać. Nie tylko przyglądamy się przeszłości, starając się zrozumieć, co się wydarzyło, ale również aktywnie planujemy i podążamy w kierunkach dla nas istotnych.

Moje odkrycie ACT w 2009 roku na Uniwersytecie w Almerii (podczas kursu uniwersyteckiego dotyczącego chronicznych zaburzeń psychicznych) rozpoczęło się na zajęciach prowadzonych przez profesor Carmen Luciano, podczas których wzięłam udział w ćwiczeniu, które obrazowało proces uwikłania słownego, którego bardzo wielu z nas doświadcza. Uwikłania w „nie mogę”, „nie poradzę sobie”, które bardzo często blokuje działania, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając funkcjonowanie człowieka. Większość z nas doświadczając takich myśli, cierpi, wsłuchuje się w nie, zastanawia się, skąd się wzięły i jak się ich pozbyć. Wydaje się bowiem, że bez walki z tymi myślami i pojawiającymi się wraz z nimi negatywnymi odczuciami nie będziemy mogli funkcjonować. Co jeśli paradoksalnie próba zrozumienia i pozbycia się tych myśli i odczuć, sprawia, iż zamiast działać, walczymy z tym, co wydaje się nas blokować?

ACT uczy nas jak ta zupełnie naturalna reakcja na przeżywanie trudnych myśli, emocji, odczuć może paradoksalnie blokować nasze działania. Rozumienie i praca terapeutyczna nad funkcją takiej reakcji okazuje się natomiast kluczem do przełamania impasu i działania pomimo trudnych myśli, emocji
i odczuć.

Minęło prawie 10 lat od tamtego pierwszego spotkania z ACT, po nim przyszedł czas na Studia Podyplomowe w Terapiach Kontekstualnych, Konferencje Międzynarodowe, Vice i Prezydencję Hiszpańskiego Oddziału ACBS, wykładanie terapii ACT na studiach podyplomowych, magisterskich, pierwsze szkolenia w Polsce, Kurs Intensywny Terapii ACT w Poznaniu.

Podczas tej drogi towarzyszyły mi trudne życiowe wydarzenia, niełatwe myśli i uczucia, utrudniające działanie, których obecność przypomina mi na co dzień, iż każdy z nas boryka się w różnych wymiarach z cierpieniem, z którym dzięki ACT można sobie łatwiej radzić. Mając dostęp do własnego cierpienia, praca psychoterapeuty, wykładowcy i trenera stała się fascynująca i niezmiernie satysfakcjonująca przygoda.

 

Lidia Budziszewska, psychoterapeutka i nauczycielka terapii akceptacji i zaangażowania

Bardzo serdecznie zapraszamy Was na kursy ACT prowadzone przez Lidię.