Posłuchajcie koniecznie kolejnej inspeeriowej audycji na temat macoch i ich – momentami skomplikowanej – psychologicznej pozycji w rodzinie.  W Radiu Blue FM u Magdaleny Sobczak opowiadały o tym psycholożka Maria Sitarską i coach Joanna Krajewska.

Magdalena Sobczak (Blue FM): Znalazłam ciekawą propozycję: „Po stronie macoch”-warsztaty. Kto w nich może wziąć udział?

Maria Sitarska (psycholożka): Warsztaty „Po stronie macoch”, to propozycja dla macoch, które chciałyby poczuć się w swoich nowych rodzinach dobrze albo bardziej komfortowo.

[…]

MS (Blue Fm): Zapytam w takim razie specjalistkę w tej dziedzinie. Mario, czy bycie macochą to jest wyzwanie?

MS: Jest… Bycie rodzicem również jest wyzwaniem, a bycie macochą jest wyzwaniem o tyle innym, że wchodzimy w jakiś już zastany układ: do rodziny, która ma swoją historię, w której nas nie było. Wiele osób mówi, że czuje się wtedy „obcym elementem”, nawet intruzką . Na początku wyzwania są różne, należy znaleźć swoje miejsce i uświadomić sobie, ze jestem równie ważna jak każdy członek tej rodziny.

MS (Blue FM): Czy tego właśnie będziecie uczyć na warsztatach? Jeśli tak, to czego jeszcze?

Joanna Krajewska (coach): Myślę, że będziemy uczyć sposobów na to, aby się w tej rodzinie odnaleźć, ale dla nas ważne jest też to, aby uczestniczki mogły przyjrzeć się i ocenić swoją rolę.

MS: Takimi najważniejszymi czynnikami, które warto wesprzeć w nas samych jest poczucie własnej wartości oraz umiejętności komunikacyjne, i z partnerem, i z dzieckiem. Jeśli tych dwóch rzeczy nie mamy, to narasta codzienna frustracja, a macochy np. unikają weekendów z dziećmi.

[…]

MS: Ja może zachęcę też macochy mówiąc, że sama jestem macochą. Zdradzam to o tyle, że kiedy ja sama próbowałam zbudować moją rodzinę i było to dla mnie ważne, aby w tej rodzinie też czuć się dobrze, nie było nic: żadnego systemu wsparcia, ani w literaturze, ani spotkań w Poznaniu. A teraz wystarczy przyjść do inspeerio.

MS (Blue FM): Ja mam jeszcze takie pytanie, które mi się właśnie nasunęło… Czy dla ojczymów, też takie warsztaty zorganizujecie?

MS: Ja mam bardzo szeroką fantazję związaną z tym tematem (śmiech). Jak na razie mogę powiedzieć, że osoby, które szukają jakichś rozwiązań bądź chcą porozmawiać, to zapraszam na konsultacje psychologiczną, to nie terapia, a kilka spotkań, aby omówić jakiś temat. Ojczymów, macochy, pary, po prostu wszystkich. 🙂

[Całość audycji do odsłuchania w pliku audio]