(…) każdy związek się zmienia, jednak większość z nas nie jest gotowa na takie zmiany. Nie potrafimy sobie radzić z tymi zmianami i dlatego jesteśmy nieszczęśliwi.
fragment książki

Patryk Wójcik, psycholog i twórca bloga psychologicznego zebrał pytania i opisy czytelniczek, dotyczące ich trudności w związku. Na podstawie tych wypowiedzi wyodrębnił 10 błędów, które potrafią niszczyć związek. Książka została napisana dla kobiet, bo większość czytelniczek bloga to kobiety.

Książka zaczyna się od zdefiniowani czym jest miłość. Tu autor opiera się na klasycznej koncepcji trójkąta miłości, której twórcą jest amerykański psycholog Robert Sternberg. Wyszczególnia zatem: namiętność, intymność i zaangażowanie i dość szczegółowo oraz obrazowo je opisuje. Wyjaśnia, że wiedza ta jest przydatna by zrozumieć sedno pojawiających się w związkach problemów. Podkreśla w tym rozdziale i w kolejnych również do tego wraca, że związek się zmienia, ale dzięki wiedzy na temat miłości, można podejść w inny sposób do nieoczekiwanych zmian. Autor twierdzi, że najczęściej nie mamy świadomości, z czego tak naprawdę składa się miłość. Jak najbardziej zgadzam się z tym stwierdzeniem.

Następnie dość szczegółowo Wójcik opisał 10 błędów, które bardzo często pojawiają się w relacji dwojga ludzi. Wyszczególnił np. następujące błędy: nie potrafimy wyznaczyć granic, jedno z nas ciągle myśli tylko o sobie, zmieniają się nasze priorytety i przestajemy mieć wspólne marzenia, nie potrafimy wyznaczyć granic. Przy każdym z błędów, dość szczegółowo opisał skąd takie błędy się biorą i jak byłoby właściwie postąpić w relacji. Przykładowo, w rozdziale o zbytnim pośpiechu, twierdzi, że „osoba, która potrzebuje deklaracji, najczęściej ma dużą potrzebę bezpieczeństwa”. Twierdzi, że początkowa tęsknota za partnerem to doskonały czas na przemyślenia i marzenia o wspólnej przyszłości. Dwie osoby powinny wypracować wspólnie, odpowiednie dla nich tempo wspólnego życia. „Tylko związki zbudowane na solidnych podstawach mają szansę przetrwać w dzisiejszym świecie. W końcu wszystko tak szybko się zmienia”.

Kolejna część to sposoby na to jak uniknąć tych błędów. To trochę podsumowanie tego co w poprzednich rozdziałach napisał autor. P.Wójcik zaproponował ciekawy test dla par, gdzie proponowane pytania pozwolą lepiej się poznać. W tych pytaniach oboje mają posłuchać o swojej przeszłości, teraźniejszości i swojej wizji przyszłości. Były też pytania, które autor nazwał „głębokie i intymne”. Dotyczyły propozycji na poprawę relacji, ich sypialni oraz miłości (czy to jak ją obecnie okazują sobie jest tym czego potrzebują). Test wydaje mi się fajnym narzędziem, przydatnym dla każdej pary, która chciałby budować głęboką, bliską relację.

Autor zaprasza czytelnika do poszukania odpowiedzi na pytanie „jaki jest sens Waszego wspólnego życia” w duchu japońskiej filozofii ikigai. Wójcik zainspirowany tą japońską receptą na długie i szczęśliwe życie próbuje ją przenieść na realia relacji. Przekonuje, że należy nauczyć się cieszyć z małych rzeczy, a także systematycznie pracować nad wspólnym życiem.

W książce dostajemy „receptę” na udany związek w postaci „10 sekretów udanego związku” (mamy wspólny cel, uczymy się kontrolować własne emocje, każde z nas ma swoją historię). Jest też rozdział na temat tego jak okazywać uczucia, gdzie autor odnosi się do teorii 5 języków miłości Chapmana. Pisze w nim o tym, że miłość można okazać za pomocą słów, dotyku, działania, prezentu, czasu.

Książka kończy się rozdziałem: „Jak sprawić, aby w związku iskrzyło przez lata?”, gdzie autor przekonuje czytelniczki, by mówiły o swoich potrzebach otwarcie, tak by być zrozumianą przez partnera. Przypomina, że dobra relacja potrzebuje czasu, delikatności, świadomości tego, że jesteśmy inni.

Myślę, że książka może być użyteczna dla czytelniczek, choć mi osobiście nie podoba się to, że autor często w niej generalizuje, że coś dotyczy wszystkich par i na pewno się zdarzy. Nie jest np. prawdą, że: „zmiana zawsze związana jest z trudnymi emocjami”, „Cel musi być dla każdego z Was bardzo ważnym. Tylko wtedy możecie odważyć się na ten pierwszy krok”. Takie zdania , według mnie, mogą zniechęcić ludzi do podejmowania trudu, kiedy np. druga osoba w relacji nie jest zdecydowana do dokonania zmian.

Jednak jako terapeuta pracujący z parami, uważam, że sam układ książki: zebranie w jednym miejscu teorii miłości, języków miłości, często powtarzanych błędów, testu dla par na poznanie się lepiej, głębiej to bardzo dobry pomysł. W swojej pracy widzę u ludzi brak podstawowej wiedzy z zakresu budowania relacji i ta książka może ją im dać, w jednym miejscu.

Krystyna Zelek

Patryk Wójcik, To się nie uda. 10 błędów, które zniszczą każdy związek. Sensus