Zapraszamy do wysłuchania audycji radiowej, w której Marta Kondys i Maria Sitarska wprowadzają słuchaczy w tematykę poczucia własnej wartości.  A wszystko to w związku ze zbliżającym się, czwartym już, warsztatem szykowanym dla Was w ramach Wiosennej Szkoły Psychologii.

 

Maria Sitarska: Jest też taka definicja, która mi się bardzo podoba, że na poczucie własnej wartości składa się poczucie skuteczności własnej i szacunek do siebie. Czyli z jednej strony właśnie to takie poczucie, że mam adekwatne umiejętności do tego, żeby żyć, żeby zmierzyć się ze światem, z różnymi niespodziankami, które świat nam oferuje, czy nawet jeśli coś złego by się w moim życiu wydarzyło, że sobie poradzę, ale też potrafię doceniać dobre rzeczy, że potrafię je widzieć i potrafię się nimi cieszyć. A szacunek do siebie to bardziej takie poczucie wartości osobistej, to to, że jestem godzien miłości, że jestem wystarczająco dobra, czy zasługuje na szczęście jak każdy człowiek, że wszystko jest ze mną w porządku, że nie muszę się jakoś bardzo domagać takiego zewnętrznego podziwu, bo jakby mam to w sobie i to jest wystarczające dla mnie.

Magda Sobczak: Po co jest nam w ogóle potrzebne poczucie własnej wartości?

Maria Sitarska: Ja sobie myślę, że z jednej strony jak potrafimy spojrzeć na siebie przyjaźnie, tak żyć ze sobą w przyjaźni(…) i czujemy się swobodnie w świecie, to świat też stoi dla nas otworem i możemy z niego czerpać i życie sprawia nam przyjemność. To oczywiście nie oznacza, że osoby, które mają w miarę stabilne poczucie własnej wartości nie czują trudnych emocji, bo czują, tylko tak się nie przywiązują do nich, nie utożsamiają się np. z lękiem, generalnie uważają, że świat jest ok, ale czasami zdarzają się trudne sytuacje, które mijają, bo takie jest życie (…)

Magda Sobczak: Mówiłyśmy o tym, że poczucie własnej wartości to jest rzecz faktycznie gdzieś nabyta po drodze, ale nie możemy zwalać winy na cały świat, powinniśmy nad tym poczuciem własnej wartości pracować. Więc ja teraz zapytam czy to jest w ogóle możliwe, a jeśli tak, to jak to robimy?

Marta Kondys: Jasne, to jest jak najbardziej możliwe (…). Samoocena i poczucie wartości działa troszeczkę na zasadzie samospełniającej się przepowiedni, to jest taki mechanizm psychologiczny, który polega na tym, że my niejako zaprogramowujemy się na pewne rzeczy i to znaczy, że osoby, które mają wysokie poczucie wartości, albo wrodzone, albo nabyte gdzieś w trakcie ćwiczeń odnoszą sukcesy, a to dlatego, że one poszukują ambitnych celów, poszukują wyzwań, starają się żeby to, do czego dążą było ambitne.