„Życie następny poziom” to niezwykle ciekawa książka mówiąca o tym, jak poczuć życie w całej jego jaskrawości i pełni. W moim przekonaniu 99 procent ludzi żyje cudzym życiem, realizują cudze wyobrażenia o sukcesie, osiągają cele wyznaczone przez kogoś innego. Nie są szczęśliwi. Większość swojego czasu poświęcają na życie przeszłością, odnosząc się do starych, zdezaktualizowanych doświadczeń, lub przyszłością, karmiąc się pożądaniem czegoś, czego faktycznie w ogóle nie chcą – pisze autor.

W opinii Jarosława Gibasa czujemy, że możemy żyć lepiej, bardziej świadomie, na WYŻSZYM POZIOMIE. Jednak zazwyczaj nie wiemy co to dla nas znaczy i jak to osiągnąć.

Aby ruszyć w te drogę, człowiek musi najpierw odrzucić to, co go będzie w niej ograniczało – te ograniczenia Jarosław Gibas proponuje odkryć poprzez głęboką podróż do wnętrza samego siebie. Do tego podróżowania potrzebna jest świadomość zasobów, ale też tego, jakie braki musimy uzupełnić, by podróż w ogóle była możliwa. Oczywiście można to robić samemu, ale warto mieć swojego mistrza, kierunkowskaz (np. książkę), potrzebny by zainicjować zmianę.

Jarosław Gibas wyszczególnia w swojej książce zjawiska, rzeczy, które są ważne w drodze do samorozwoju, do życia swoim życiem.

Po pierwsze pisze o OBECNOŚCI, czyli świadomości siebie i swoich potrzeb. Słusznie twierdzi, że życie po swojemu jest trudne, ale to ono powinno być celem. Ukazuje plusy życia według pomysłu innych ludzi, ale również wielki koszt takiej decyzji.

W kolejnym rozdziale pisze o UWAŻNOŚCI jako kluczu do naszej egzystencji. Gibas pokazuje trzy ważne obszary uważności, ale również demonstruje nam tzw. „przeszkadzacze”, które odciągają naszą uwagę. W ciekawy sposób uczy sobie z nimi radzić i podaje gotowe ćwiczenia do doskonalenia uważności. Ciekawy jest np. opis radzenia sobie z obżarstwem z wykorzystaniem uważności.

W książce jest również rozdział poświęcony OSĄDOM – ocenianie, etykietowanie. Pokazuje mechanizm tego zjawiska oraz negatywne skutki etykietowania innych, ale nade wszytko siebie. Ciężko jest wejść na wyższy poziom, jeśli na czoło nakleimy sobie etykietkę „nie dam rady”. Proponuje zastępować ocenę – akceptacją i empatią.

Kolejne rozdziały poruszają temat EMOCJI, MEDYTACJI oraz zjawisku FLOW. Podoba mi się stwierdzenie naukę czerpiemy jedynie z tych czynności, w których pojawia się satysfakcja.

Każdy rozdział autor zaczyna krótką historyjką – opowiadaniem, który ma wizualizować temat. Jest mnóstwo ćwiczeń oraz technik do wykorzystania dla specjalistów. Język, jakim posługuje się autor jest klarowny, lekki. Znajdziemy w książce ciekawe przykłady i opisy pracy autora z klientami.

Książkę gorąco polecam w zasadzie każdemu. Ja osobiście mam swój egzemplarz mocno popodkreślany, bo tyle rzeczy znalazłam ciekawych, inspirujących w niej. Moim zdaniem książka może być wykorzystana przez każdego: do pracy nad sobą, jako źródło technik i ćwiczeń dla coacha do pracy z klientami, jak i skarbnica teorii i technik dla psychologów i terapeutów.

[kup ident=coatra]

Autorka recenzji: Krystyna Zelek

Krystyna Zelek jest psychologiem, psychoterapeutą w procesie certyfikacji oraz trenerką kompetencji społecznych. Ukończyła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Zielonogórski. Posiada również dyplom ukończenia Studium Pomocy Psychologicznej w zakresie Seksuologii. Pracuje z osobami dorosłymi, młodzieżą i dziećmi. Specjalizuje się w psychoterapii rodzin, małżeństw i par, pracuje także w kontakcie indywidualnym.
 Posiada doświadczenie w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń dla osób dorosłych oraz zajęć psychoedukacyjnych dla młodzieży. Brała udział w wielu warsztatach, treningach rozwoju osobistego i treningach psychoterapeutycznych w różnych szkołach terapeutycznych. Prowadzi gabinet pomocy psychologicznej w Zielonej Górze.