Najwięcej problemów między opiekunami a psem pojawia się z powodu braku zrozumienia potrzeb zwierzęcia oraz sposobu ich komunikowania.
Zachowanie „problemat...
„Wszystko, o czym pisałem w tej książce: sposób, w jaki opłakujesz swojego czworonożnego przyjaciela, czy też to, jak wspólnie z nim wcześniej celebrowałeś...
„To, w jaki sposób gatunek ludzki traktuje braci mniejszych, jest wyznacznikiem rozwoju cywilizacji i miernikiem naszego humanizmu. Dostrzeżenie w psie partnera...
„Mój kot jest złośliwy” – to zdanie bardzo często pada z ust właścicieli kotów. Jeśli też tak sądzisz - zobacz jak wygląda sytuacja oczami właściciela i oczami ...
Życie domowych kotów odbiega od tego, które wiodłyby w naturze, a jednak potrzeby pozostają takie same: aktywność łowiecka, sen i relaks, pielęgnacja, znaczenie, kontakty socjalne.
Częstym problemem, który zgłaszają właściciele kotów jest oddawanie moczu poza kuwetę. Wbrew obiegowej opinii przyczyną nigdy nie jest złośliwość kota. Jeżeli kot, który dotychczas bezproblemowo korzystał z kuwety od jakiegoś czasu załatwia się poza nią, najczęściej jest to związane z jego zdrowiem, niekomfortowymi warunkami lub też odczuwanym stresem.
W naszej kulturze przyjęło się, że wraz ze wzrostem wiedzy i rozwoju danej osoby rosną także oczekiwania względem niej. Dziecku pozwala się na wiele zachowań, na które nie ma już zgody u nastolatka, a które wręcz są oburzające u osoby dorosłej.
Macie psa? A może znajomych z psem? Ile razy sami mówiliście lub słyszeliście o psie: „On wie, że źle zrobił, teraz jest mu głupio/przeprasza mnie/czuje się winny”?
Entuzjastyczne recenzje, zabawny tytuł (książki o wcale niezabawnej tematyce) i wszechstronne wykształcenie jej autora (Sapolsky to biolog, antropolog i neurolog w jednym) były dla mnie gwarancją, że opasłe tomiszcze "Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu" jest warte czasu poświęconego na jego lekturę. Nie zawiodłam się!