Oto prawdziwa radość życia:
być wykorzystanym do celu,
który uważasz za szczytny.

George Bernard Shaw

Inspeeriowe sprawy dzieją się po prostu i dzieją się nieustannie. Magia bycia we właściwym czasie, na właściwym miejscu i – przede wszystkim – z właściwymi ludźmi sprawia, że sprawy do zrobienia same nas znajdują. A my – jakimś cudem – znajdujemy na nie czas. I tak właśnie minął nam kolejny inspeeriowy miesiąc. Pełen dobrych pomysłów, wytężonej pracy i świetnych książek do podzielenia się z Wami.

inspeerio na festiwalu LuxFest

Październik zaczął się dla nas z fajerwerkami. 4 i 5 X zabraliśmy ze sobą nożyczki, tkaniny, cekiny, kleje i nici, by – w ramach strefy warsztatów rodzinnych LuxArt na festiwalu LuxFest – poprowadzić dla Was, a przede wszystkim dla Waszych dzieci warsztaty na temat emocji. Wraz z wspaniałymi wolontariuszami długie godziny wspieraliśmy dzieciaki w szyciu pacynek, które to miały stać się w przyszłości ich emocjonalnymi pomocnikami. Pomiędzy przyklejaniem guzika, a wyszywaniem uśmiechu było też kilka chwil na to, by porozmawiać z dziećmi o tym, czym są dla nich emocje, kiedy się pojawiają i czy zawsze musimy mieć świetny nastrój. Relację z naszych warsztatów możecie obejrzeć pod tym linkiem.

[Jeśli nie znacie LuxFestu to napiszemy tylko na marginesie, że to wyjątkowy festiwal, na który można zabrać dziadka, syna i wnuczkę. Koncerty rockowe przeplatają się z warsztatami takimi jak nasze. Wpiszcie sobie koniecznie LuxFest w Wasz grafik 2016 r.!]

inspeerio dla Wyższej Szkoły Bankowej

Neuropsycholodzy twierdzą, że po wytężonej, satysfakcjonującej pracy człowiek ma w głowie koktajl zmieszany z endorfin (hormonów szczęścia) i adrenaliny. I że od tej mieszanki można się uzależnić (tak – nota bene – powstaje właśnie uzależnienie od pracy). Endorfinowo-adrenalinowy “haj” towarzyszył nam niemal zawsze po szkoleniach dla studentów i pracowników WSB. I duma nas rozpiera, że mogliśmy choć w promilu przyczynić się do ważnego WSB-owego projektu, jakim jest uświadamianie licealistów na temat przyczyn, przebiegu i konsekwencji cyberprzemocy.

inspeerio na Progressteronie

8 X Joanna Krajewska z inspeerio poprowadziła podczas Festiwalu Progessteron warsztat rozwojowy dla kobiet „Co to jest asertywność i kiedy warto być asertywnym”. Asertywność to jedna z kluczowych umiejętności interpersonalnych, która w potocznym rozumieniu niewiele ma wspólnego z zakresem spraw z nią związanych. Najczęściej kojarzy się z umiejętnością mówienia „nie”, zawsze i wszędzie. Tymczasem nabywanie i rozwijanie tej kompetencji jest niezbędne, by wyznaczyć swoje terytorium psychologiczne, wiąże się z rozpoznawaniem i nazywaniem swoich emocji i potrzeb, a dopiero potem z technikami odmawiania, ale również z mówieniem „tak”, gdy chcemy, przyjmowaniem i udzielaniem informacji zwrotnej, proszeniem o coś i reagowaniem na krytykę czy szantaż emocjonalny. Niewiele osób wie, że asertywność jest kluczową umiejętnością zarówno wtedy, gdy bronimy granic swojego terytorium, jak i wybieramy się na terytoria cudze – naszych bliskich, przyjaciół, współpracowników. Przekonać się o tym mogły zaangażowane i entuzjastycznie nastawione do warsztatu Uczestniczki Festiwalu. Miały również okazję do autorefleksji i wymiany spostrzeżeń. To było świetne niedzielne popołudnie.

inspeerio na „Senioralnych“

To już nasz drugi rok działań w ramach akcji „Senioralni“. Seniorów kochamy i na to wychodzi, że seniorzy też inspeerio kochają. Jest ich na naszych wykładach dedykowanych im właśnie coraz więcej. Sabina Sadecka opowiedziała im w tym roku o normie psychologicznej w ujęciu nozologicznym i systemowym [tutaj maleńki wycinek wykładu. Swój wykład w ramach „Senioralnych“ miał też Maciej Gendek z inspeerio. A już niebawem będziemy mieć dla seniorów więcej propozycji – bądźcie na bieżąco z newsami na naszej stronie.

inspeerio dla Biura Karier UAM

27 X inspeerio gościło podczas organizowanej przez Biuro Karier UAM Akademii Rozwoju i Przedsiębiorczości. Współpracujący z nami Maciej Duda, trener umiejętności interpersonalnych, przeprowadził dla studentów i studentek indywidualne konsultacje w zakresie automotywacji.

inspeerio w mediach

2 X Sabina Sadecka opowiedziała w Radiu Merkury o roli ciszy w naszym życiu. Audycji posłuchać możecie tutaj.

inspeerio czyta, ogląda i pisze o psychologii

Maciej Gendek, psychoterapeuta, zrecenzował dla Was w październiku biografię Ewy Demarczyk.

Agnieszka Pawłowska podzieliła się swoimi refleksjami na temat książki poruszającej zagadnienia terapii ACT (Acceptance and Commitment Therapy).

Maria Sitarska, psycholożka, zrecenzowała dla Was książkę „Piękny umysł nie ma wieku” oraz film “45 lat”.

Sabina Sadecka napisała co nieco o prokrastynacji (patologicznym odwlekaniu) na marginesie recenzowania książki “Nawyk samodyscypliny”.

wpulapceAgnieszka Pawłowska spojrzała na czas wakacji i urlopów przez filtr (nie)uważności i opisała to wszystko w tym oto artykule.

Kilka dni później Marta Kondys, psycholożka i trenerka, dzieliła się z Wami wskazówkami, jak nie dać się jesiennej depresji.

***

Koło zamachowe inspeeriowych działań toczy się dalej. Dzień w dzień dokładamy swoje cegiełki do pozytywnej psychologicznej zmiany, jaką mamy nadzieję wnieść w życie jak największej liczby osób. Za możliwość dokonywania tej zmiany z Wami i dla Was – bardzo dziękujemy!

 

 

 

 

Autorką podsumowania jest Sabina Sadecka, psycholożka i psychoterapeutka oraz współzałożycielka inspeerio