Gdy (niespełna) 3 lata temu ruszałyśmy z inspeerio – Agnieszka Pawłowska i ja – stanem, który najlepiej mógł opisać nasze podejście do prowadzenia centrum psychologicznego była granicząca z pewnością ufność, że jakoś to będzie. I że na poznańskim rynku usług psychologicznych również dla nas znajdzie się miejsce. Dobrze wiedziałyśmy CO chcemy robić, nie wiedziałyśmy jeszcze JAK. Pamiętałyśmy też to, co o przedsiębiorczości pisał Jim Collins w swojej słynnej zasadzie jeża„róbcie to, co potraficie robić NAJLEPIEJ na świecie, na co jest ZAPOTRZEBOWANIE na rynku i to, co KOCHACIE” (więcej o zasadzie jeża przeczytacie w artykule Sabiny Sadeckiej, który ukazał się w czasopiśmie dla nauczycieli „Uczyć lepiej”).

Nic nie upewnia mnie bardziej o tym, że idziemy w dobrym kierunku niż te comiesięczne podsumowania. Codzienność w inspeerio jest raczej… dynamiczna. Mijamy się między jedną sesją terapeutyczną a drugą, czasem spotkamy się w kuchni przy pośpiesznej kawie. Jeździmy razem na warsztaty, próbując w samochodzie omówić wszystko, co się aktualnie u nas dzieje. Czasami uda się przechytrzyć pędzący czas i zjeść razem śniadanie/obiad/wyjść na szybkie lody. Stale jednak brak czasu na to, by w spokoju zweryfikować kierunek naszych działań. Czas na to pojawia się właśnie wtedy, gdy mija miesiąc i spoglądam na to, co za nami i w przyszłość – jakie inicjatywy jeszcze przed nami. I wtedy wiem, że pozytywna psychologiczna rewolucja, którą zaczynałyśmy 3 lata temu dopiero nabiera rozpędu. Lipiec był identyczny jak te minione kilkadziesiąt miesięcy – robiliśmy to, do czego jesteśmy stworzeni. Był też zupełnie wyjątkowy – pozwoliłyśmy sobie w nim na szalone inicjatywy, na które nie było czasu w pozostałe miesiące tego roku. Każde takie przedsięwzięcie umożliwiło nam spotkanie z Wami. To był dobry lipiec!

Po pierwsze, od 1 lipca jest z nami nowa stażystka. Magda Kieraga przyjechała do nas aż z Lublina! Pomaga stale, merytorycznie i na czas. Jeśli bywacie u nas, to na pewno ją poznaliście. Będzie z nami do końca września.

Po drugie – zaangażowaliśmy się w lipcu w prowadzenie przeróżnych warsztatów psychologicznych dla dorosłych. Agnieszka Pawłowska  i Lucyna Wieczorek-Tutak z ww. szkoły poprowadziły w lipcu razem dwa warsztaty:

• Jak być w lepszym kontakcie ze sobą i dawać sobie empatię na co dzień.
• Empatia w pracy – czy to możliwe czy to konieczne? Jak sobie radzić ze stresem?

Możliwe, że nie udało Wam się na nie zapisać – bilety rozeszły się dosłownie w ciągu kilku godzin – 2 miesiące temu!.

W lipcu odbyły się również – jedyne w tej części Polski – warsztaty psychologiczne dla macoch. Poprowadziła je Maria Sitarska (ich pomysłodawczyni) i Joanna Krajewska. Po warsztatach Maria napisała na naszym fanpage’u: Miłe macochy! Dziękujemy Wam pięknie za Wasze zaangażowanie, historie, które wniosłyście i wsparcie, które sobie wzajem ofiarowałyście. Do zobaczenia! Pełen opis warsztatów znajdziecie tutaj.

Lipiec to również czas przynoszących nam mnówstwo radości warsztatów psychologicznych dla dzieci. Agnieszka Pawłowska, gościła na Międzynarodowych Targach Poznańskich w ramach akcji: “Lato na Targach: Lato z książką”. Oprócz czytania książeczek z serii Kraina Uważności, których autorką jest Agnieszka, odbyły się także warsztaty dla najmłodszych.

Przeprowadziłyśmy też (Agnieszka Pawłowska, Marta Kondys, Joanna Krajewska i Sabina Sadecka) warsztaty nt. emocji i uważności podczas akcji “Sieciaki na wakacjach” organizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu. Za pierwszym razem przywitał nas deszcz. Drugim razem towarzyszyło nam piękne słońce. Dzieciaki dopisały niezależnie od pogody. Galeria z wydarzenia znajduje się tutaj. Relację Głosu Wielkopolskiego z całego wydarzenia znajdziecie tutaj. 

W lipcu sporo nas też było w mediach.

Sabina Sadecka opowiadała o bezpieczeństwie emocjonalnym dzieci Radiu Emaus. Joannę Krajewską można było podziwiać w Teleskopie – wypowiadała się na temat cyberprzemocy.

Krytyka Polityczna dzieli się na swojej stronie naszą recenzją książki “Zaufanie”.

W lipcowym numerze czasopisma Benefit HR ukazał się artykuł Sabiny Sadeckiej o depresji w miejscu pracy (wersja online artykułu tutaj).

Artykuły.
Sporo w lipcu dla Was pisaliśmy. Popularyzowanie psychologii i mądrych psychologicznych książek to nasza misja.

Dla tych, którzy fascynują się powiązaniami ciała i umysłu Sabina Sadecka zrecenzowała fantastyczną książkę “Dlaczego zebry nie mają wrzodów?” autorstwa Roberta Sapolsky’ego – wyjątkowego biologa, antropologa i neurologa w jednym. Przeczytacie ją tutaj.

Zrecenzowaliśmy dla Was dwie książki, które poruszają temat powiązań między ciałem i umysłem oraz wagi tego powiązania dla procesu leczenia. Jedną z nich jest książka “W drodze do wyzdrowienia”, drugą: “Różowa rękawiczka”.

Marta Kondys napisała dla Was o tym, jak oswoić swojego wewnętrznego krytyka, recenzując przy okazji fantastyczną książkę na ten temat.

IMG_5056Agnieszka Kaluga zrecenzowała wyjątkową książkę “Świadek” autorstwa Roberta Rienta, jeśli jeszcze tej recenzji nie czytaliście – koniecznie zajrzyjcie tutaj.

Agnieszka Woś, nasz inspeeriowy coach, opisała, jakimi regułami kieruje się podczas procesu coachingu. Artykuł zainspirował wiele osób, przeczytajcie, jeśli i Wy zastanawiacie się nad kodeksem w pracy coachów, psychoterapeutów, doradców.

Mamy wracające na rynek pracy zaciekawić może nasza lipcowa recenzja książki Marty Waszczuk “Mamy, wracamy”.

Sierpniu, czekamy na to, co dobrego masz dla nas.

P.S. Nasze podsumowanie z kwietnia, maja i czerwca tego roku znajdziecie tu.

Podsumowanie sporządziła Sabina Sadecka, psychoterapeutka i psycholożka.