Virginia Satir, prekursorka systemowego podejścia w terapii rodzin, jedną ze swoich książek rozpoczyna pytaniem: „Czy życie w twojej rodzinie sprawia ci przyjemność?”. To ważne pytanie, warto je sobie stawiać i powracać do niego w kolejnych etapach życia rodziny.

Tym razem, naszą uwagę szczególnie kierujemy w stronę kobiet, żyjących w rodzinach zrekonstruowanych, czyli takich, które tworzone są ponownie po rozwodzie lub rozstaniu jednego z partnerów i w których obecne są dzieci z poprzednich związków.

Bycie macochą to duże wyzwanie wymagające czasu, cierpliwości i uważnego współbycia. Możemy podejść do tego wyzwania z entuzjazmem i wziąć odpowiedzialność za tworzenie nowej, dobrej rodziny.

Zapraszamy do inspeerio macochy, zarówno te codzienne, jak i weekendowe, do udziału w jesiennej edycji warsztatów dla kobiet, które towarzyszą w wychowywaniu dzieci swoich partnerów. Domykamy grupę uczestników, są jeszcze wolne miejsca!

Podczas kolejnych spotkań przyjrzymy się na czym polega proces rekonstruowania rodziny, jak znaleźć w niej swoje miejsce, kim być dla dziecka, jak komunikować się z partnerem i dzieckiem tak, by uszanować zarówno potrzeby własne, jak i członków rodziny, do której dołączamy. Zwrócimy również uwagę na historie macoch, tych baśniowych i rzeczywistych i wspólnie zastanowimy się, czy są to opowieści, w których dobrze się czujemy, a jeśli nie – zastanowimy się jak napisać nowy, satysfakcjonujący rozdział z życia naszych rodzin.

Terminy i tematy spotkań:

[unordered_list style=”number” number_type=”circle_number” animate=”no”]

 • 5 listopada, godz. 18.30-20.30
  Macocha i historie alternatywne, czyli kim jestem?
 • 12 listopada*, godz. 18.30-20.30
  Moja rodzina – jak odnaleźć się w patchworku?
 • 19 listopada, godz. 18.30-20.30
  Polonez czy tango – mój taniec z dzieckiem/dziećmi partnera
 • 26 listopada, godz. 18.30-20.30
  Ojciec i jego rola w rekonstrukcji rodziny
 • 3 grudnia, godz. 18.30-20.30
  Matka – nieobecna obecność
 • 10 grudnia, godz. 18.30-20.30
  Podsumowanie i dyskusja

Podczas każdego spotkania zaplanowany jest czas na swobodną wymianę doświadczeń przy herbacie lub kawie.

Zgłoszenia udziału w warsztatach prosimy przesyłać na adres: m.sitarska@opsychologii.pl

Zasady płatności: Całkowity koszt udziału w warsztatach wynosi 300 zł. Prosimy o wpłatę 100 zł na dwa tygodnie przed pierwszym spotkaniem. Pozostałą część prosimy uiścić do 5 listopada.

Dane do przelewu: Inspeerio sp z o.o., ul. Cicha 4/3, 61-710 Poznań, 08 1020 4027 0000 1702 1107 5597Warsztaty poprowadzą: Maria Sitarska – macocha z kilkuletnim stażem i równocześnie psycholożka w inspeerio pracująca w nurcie systemowym, w trakcie pisania książki dotyczącej macoszyństwa oraz Joanna Krajewska – trenerka umiejętności interpersonalnych i coach z Centrum Psychologiczno-Coachingowego inspeerio.Autor fotografii: Susanna Majuri