Kontekst i wiedza mogą zmienić to, jak doświadczasz świata.
Osoby wysoko wrażliwe są niczym gąbki chłonące i pozytywne, i negatywne nastroje otoczenia.
fragment książki

Wie Pani ja za bardzo, za mocno o wszystkim myślę. Tak głęboko, nawet o rzeczach błahych. Szybko się męczę, potrzebuję czasem być sama, a wtedy wkurza mnie nawet tykanie zegarka, nawet telewizor cicho grający w drugim pokoju. Czy coś ze mną nie tak?

Powyższe słowa skierowała do mnie pacjentka zaniepokojona swoim samopoczuciem. Często spotykam się z podobnymi opowieściami. Wspomniana pacjentka dodała, że od członków rodziny i znajomych usłyszała, że taka jej natura, przesadza, nie powinna się wszystkim martwić i zwyczajnie odpuścić. Reasumując otrzymała sporo porad, które nawet jeśli zostały podane z dobroci serca, nie poskutkowały.

Czym jest więc ta natura, przesadność, zamartwianie się o wszystko i nieodpuszczanie. Oczywiście hipotez i diagnoz nie stawia się na bazie kilku zdań przedstawionych przez pacjenta. Bierze się pod uwagę cały kontekst opowieści, ale jedną z nich może być Wysoka Wrażliwość, o której Amanda Cassil napisała książkę Moc wysokiej wrażliwości. Wykorzystaj swój ukryty potencjał. Potrzebną i wartościową książkę.

Przede wszystkim dr Cassil odczarowała mit dotyczący tego, że WWO – Wysoko Wrażliwa Osoba to ktoś nazbyt subtelny, eteryczny i zachowawczy, ktoś kto, gdyby tylko chciał, może stać się zupełnie inny. Nie. W swojej książce autorka powołuje się na badania naukowe i podaje cztery główne aspekty wysokiej wrażliwości:

  1. Głębokie przetwarzanie
  2. Skłonność do szybszego ulegania przestymulowaniu
  3. Intensywne przeżywanie emocji
  4. Wyczulenie na subtelne bodźce, które wynika z wrażliwości sensorycznej.

Dr Cassil opisuje powyższe komponenty, skupiając się zarówno na deficytach, jak i na zasobach osób o wysokiej wrażliwości. Porusza kwestie empatii, ekstra- i introwersji, nadaje znaczenia przeszłości i wczesnych doświadczeń, które mogą marginalizować lub doceniać wrażliwość danego człowieka. Podaje konkretne rady, z których można skorzystać w życiu codziennym i w sytuacjach społecznych. Proponuje szereg ćwiczeń – skłaniających do refleksji. Skupia się na relacjach międzyludzkich – ich budowaniu, dobieraniu i uwadze, że relacje mogą bardzo pomagać w życiu, albo znacznie owo życie utrudniać. Nie pozostawia bez komentarza istotnego obszaru jakim jest praca zawodowa. Podaje typowe wyzwania, podkreśla supermoce, wprowadza wątek przełączania się między rolami.

Duże wrażenie wywarły na mnie dwa rozdziały – Zdrowie i dbanie o siebie, Praca pogłębiona. W nich szczególnie autorka zachęca do uważności na sygnały z ciała, wsłuchiwanie się w nie i przedstawia strategie profilkatyki zdrowotnej. Podaje możliwość alternatywnej narracji dla osób wysoko wrażliwych. Zachęca do podróży w głąb siebie, poznania siebie i zrozumienia tego dlaczego tak, a nie inaczej ktoś może się czuć czy reagować, bo kontekst i wiedza mają ogromne znaczenie.

Kończy swoją książkę puentą, pod którą również mogę się podpisać: Inwestowanie
w siebie jest warte czasu, energii i pieniędzy. Sprawi, że będziesz lepszą przyjaciółką, lepszym partnerem, lepszą specjalistką, lepszym członkiem rodziny – ogólnie lepszym
człowiekiem.

Amanda Cassil, Moc wysokiej wrażliwości. Wykorzystaj swój ukryty potencjał, przekład: Ilona Jurkiewicz-Buchała, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Czego Wam i sobie życzę,
Anna Wolska
Gałdusińska