(…) nie ma pracownika czy pracy idealnej, ale jest osoba idealna do danej pracy.
fragment książki

Rynek pracy. Często o nim słyszymy i często się o nim mówi. Praca to przecież ważna część życia większości z nas. Mawiają, że spędzamy w niej niemal połowę swojego życia. Ma satysfakcjonować, ale też dawać finansowe oparcie. Sporo na ten temat opowiedziała nam Agata Jastrzębowska w książce „Dopasowanie kompetencyjne człowieka do pracy”.

Po tej pozycji spodziewałam się dokładnie tego, co w niej znalazłam. Okładka podpowiadała mi, że to będzie solidna lektura – niekoniecznie do poduszki. To nie jest poradnik czy lekka opowiastka o tym, czy moje kompetencje są właściwie dopasowane do stanowiska, na jakim pracuję (generalnie patrząc tak, ale trzeba to sobie samemu wydedukować!). To bardzo konkretna książka, do której należy podejść ze skupieniem, ale i z otwartą głową. Pełna jest szczegółowych danych i branżowego nazewnictwa. Po jej lekturze z łatwością rozróżnicie np. dopasowanie edukacyjne od organizacyjnego. Spora ilość fachowej wiedzy pozwala przyjrzeć się sobie samemu. Każda strona to konkrety, dlatego czyta się ją… po prostu długo 🙂 Niemal nad każdym akapitem musiałam się pochylić i chwilę zastanowić, chcąc wykorzystać lekturę na własny użytek, czyli przyjrzeć się swojej pracy i moim kompetencjom. Autorka pokazuje jasno, że z jednej strony mamy szkolnictwo wyższe i efekty kształcenia, a z drugiej stanowiska pracy. Ich częścią wspólną są właśnie kompetencje. Co więcej kompetencji nie nabywamy tylko podczas studiów czy zdobywania doświadczenia zawodowego. Możemy też zaczerpnąć je z życia prywatnego i wykorzystywać na stanowisku pracy. Agata Jastrzębowska już na początku pisze, że: (…) absolwent uczelni wyższej, wchodząc na rynek pracy, ma możliwość „przyłożenia” swojego profilu kompetencji posiadanych do różnych profili kompetencji wymaganych.

Sięgnij po tę książkę, jeśli:

– interesuje Cię zarządzanie zasobami ludzkimi;
– zastanawiasz się, jakie studia wybrać;
– myślisz o przebranżowieniu się;
– szukasz swojego miejsca w obecnej pracy – wiercisz się, trochę Ci niewygodnie, ale sam nie wiesz, dlaczego;
– jesteś ciekaw, jak ma się wykształcenie do rynku pracy;
– i z wielu innych powodów również 🙂

Dla mnie ta książka, pomimo wyczuwalnego profesjonalizmu autorki (który jest moim zdaniem olbrzymim plusem tego typu lektury), była doskonałym przewodnikiem po moich kompetencjach jako osoby, która po prostu na co dzień jest pracownikiem. I trzymając się założenia, jakie wysnuł Jenny Rogers w książce „Coaching”, że rozpoczęcie podróży do swego wnętrza zaczyna się od zbadania, gdzie znajdujemy się w chwili obecnej, „wykorzystałam” książkę Agaty Jastrzębowskiej do ustawienia się w aktualnym punkcie zawodowym. Teraz mogę ruszać dalej.


Karina Dawidowska

Agata Jastrzębowska, Dopasowanie kompetencyjne człowieka do pracy.