Tym razem gościem Magdaleny Sobczak była Agnieszka Pawłowska, coach i trener rozwoju osobistego.

Magdalena Sobczak, BLUE FM: Co to jest kreatywność?

Agnieszka Pawłowska, coach i nauczyciel metod MBSR i MBB: Kreatywność jest gotowością do tworzenia nowych pomysłów. Jest to nietypowy, niestandardowy sposób wykonywania czynności, inaczej niż to robimy na co dzień.

MS: Czy kreatywność można ćwiczyć?

AP: Kreatywność jest jak mięsień, każdy z nas jest kreatywny i każdy z nas może kreatywność rozwijać. Nie ma żadnego połączenia między poziomem inteligencji, czy wykształcenia a naszą kreatywnością. Tak naprawdę wystarczy jedynie uwierzyć, że ją mamy.

MS: W jaki sposób można ćwiczyć kreatywność?

AP: Robiąc coś inaczej niż zazwyczaj. Nawet tak prosta rzecz, jak codzienna droga do pracy tą samą trasą sprawia, że nasz mózg się przyzwyczaja, widzi ciągle te same obrazy, jedziemy na „autopilocie”. A możemy przecież zmienić drogę lub wsiąść w tramwaj lub nawet się zgubić! Wówczas nasz mózg, szukając rozwiązania, mobilizuje się do kreatywności.

MS: Ja ostatnio w pracy nie miałam noża i musiałam wykorzystać… łyżeczkę jako nóż. Udało się.

AP: I to właśnie jest kreatywność! Czasem takie najprostsze sposoby pobudzają naszą pomysłowość. Chodzi o to, aby nie trzymać się sztywno schematu.

MS: Im częściej ćwiczymy kreatywność, tym lepiej?

AP: Oczywiście, to jest tak jak z mięśniami. Fantastycznym „pomagaczem” w rozwijaniu kreatywności jest uważność. Patrząc na coś, co znamy w sposób uważny, pod różnym kątem, zauważamy dużo więcej. A im częściej wykorzystujemy kreatywność, tym więcej pomysłów rodzi się w naszych głowach.

MS: Warto być kreatywnym, prawda?

AP: Tak, tak naprawdę kreatywność można wykorzystać wszędzie. Nie tylko w pracy, stając się nieszablonowym pracownikiem, co na pewno pracodawca doceni. Jest ona również nieoceniona, gdy posiadasz własny biznes. Może być też pomocna podczas nauki, czy robienia prezentu dla bliskiej osoby oraz w wielu innych codziennych sytuacjach.