Pytanie: Czym jest kreatywność?
Odpowiedź: Relacją pomiędzy człowiekiem a tajemnicami natchnienia.

Elizabeth Gilbert, Wielka magia. Odważ się żyć kreatywnie

Styczeń to w inspeerio miesiąc piękny i przejmujący. Piękny, bo mamy okazję spotkać się z Wami, podziwiać Waszą odwagę i determinację do zmagania się z wewnętrznymi trudnościami. Przejmujący, bo to kolejny już rok, kiedy słuchając opowieści inspeeriowych klientów, przekonujemy się, że grudzień bywa najtrudniejszym miesiącem w roku. Święta i Nowy Rok bywają katalizatorem dobrych zmian, ale i dużego cierpienia. Wiele naszych styczniowych psychoterapeutycznych rozmów dotyczyło postępów, ale i spustoszeń, jakich grudzień dokonał w Waszych sercach. I tak sobie myślę, że to dobrze, że ten intensywny w refleksje styczeń już się kończy! Bo po nim przychodzi luty, w którym można już przejść pełną parą do tego, co niesie ze sobą 2016 rok.

Poza tym 2016 rok nie różni się niczym od inspeeriowego 2015. Nadal wszystkim naszym działaniom przyświeca cel podzielenia się naszą psychologiczną wiedzą i doświadczeniem. Chcielibyśmy poszerzać wiedzę o tym, jak – według psychologicznych wskazań – polepszyć jakość swojego życia i jakie wybitne psychologiczne lektury warto czytać [w zalewie książek, które psychologiczne i inspirujące są tylko z deklaracji].

Tak więc tym, czym żyliśmy w pierwszym miesiącu 2016 roku to:

  • Wykłady otwarte inspeerio

podsum_sabi
8 stycznia Sabina Sadecka zainaugurowała cykl „Spotkań z psychologią” w Bibliotece Raczyńskich. Tematem pierwszego wykładu były pułapki naszej percepcji. Wykład przyciągnął kilkadziesiąt osób i był okazją do porozmawiania nie tylko o percepcji. Mówiliśmy o temperamencie, mózgu, neuroprzekaźnikach. Kolejne spotkanie w Bibliotece Raczyńskich poprowadzi nasz psychoterapeuta i psycholog Maciej Gendek. Wszystkie informacje o tym wydarzeniu znajdziecie tutaj.

Joanna Krajewska z inspeerio poprowadziła wraz z Joanną Gosk [Pracownia Spotkanie] wykład dotyczący kontraktowania w procesie coachingu w ramach Cyklicznych Spotkań z Analizą Transakcyjną. Jeśli interesuje Was Analiza Transakcyjna, śledźcie koniecznie tę wyjątkową inicjatywę.

podsum_01
Pod koniec stycznia Sabina Sadecka poprowadziła otwarty wykład dla Kliniki Ivita na temat psychologii niepłodności. W tym wyjątkowo przytulnym miejscu mieliśmy okazję porozmawiać, o co chodzi z tym całym stresem i płodnością, jak zmieniać swój mózg, skoro z mózgiem nie da się negocjować i czy pisanie dziennika może sprzyjać płodności. Wykłady w Ivicie trwają nadal, mam nadzieję, że uda nam się na którymś z nich spotkać. Zainteresowane tematem niepłodności osoby zapraszamy zapraszamy również do przeczytania wywiadu, którego udzieliła Sabina Sadecka Polskiej Agencji Prasowej.

  • Promowaniem uważności

Agnieszka Pawłowska, nauczycielka MBSR, udzieliła wywiadu rozgłośni TOK FM, w którym poopowiadała o tym, jak rozwijać uważność u dzieci, zachęcając też do zajrzenia do wyjątkowej pozycji, jaką jest książka „Uważność i spokój żabki”.

Z dumą informujemy też, że znaleźliśmy się również na okładce „Uważności i spokoju żabki” jako jedyne miejsce w Polsce zajmujące się uważnością dla dzieci.

  • Poszukiwaniem wyjątkowych osób do współpracy

W styczniu do naszego zespołu dołączyła psycholożka i psychoterapeutka dziecięca Dorota Bartz-Janiec. Podzieliła się z czytelnikami naszego portalu artykułem o mutyzmie wybiórczym. Przeczytajcie go koniecznie, jeśli jesteście rodzicami lub podsuńcie rodzicom małych dzieci. Wspólnie możemy sprawić, by wiedza na temat zdrowia psychicznego małych dzieci (i nie tylko ich) pogłębiła się. Dorota to osoba o wyjątkowej wiedzy i ogromnej empatii, dziękujemy, że jesteś z nami!

  • Pisaniem o psychologii, pisaniem, pisaniem, pisaniem…

W najnowszym artykule dotyczącym analizy transakcyjnej, Agnieszka Woś, nasz inspeeriowy coach, dotyka tematu głównych nakazów [tzw. driverów] kierujących naszym życiem.

W analizie transakcyjnej przyjmuje się, że występuje pięć nakazów.pisze Agnieszka. Zazwyczaj jeden z nich jest dominujący, tj. najbardziej wpływa na nasze życie i postrzeganie siebie jako człowieka. Zdarza się, że u danej osoby występują dwa lub więcej dominujące nakazy, ujawniające się w różnym stopniu. Najczęściej jednak możemy z łatwością zidentyfikować ten, który jest dla nas kluczowy. Nakazy w języku analizy transakcyjnej nazywane są też driverami, ponieważ prowadzą nas do określonych zachowań.

W styczniu pisaliśmy też na temat relacji rodzinnych.

Córka konfrontuje nas często z tym, przed czym same jako kobiety uciekamy. – pisze Sabina Sadecka w swoim artykule o zazdrości matek o córki dla portalu onet. – Możliwe, że dogaduje się z własnym tatą sztuczkami, których my przez lata nie miałyśmy śmiałości w stosunku do niego użyć, owija sobie wokół palca naszego własnego ojca, choć bywa, że nasza z nim relacja nie była taka różowa. Być może przoduje w przedmiotach, w których my nigdy nie byłyśmy prymuskami, możliwe, że wyprzedza nas w dziedzinach, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla nas. To ostatnie może być szczególnie dotkliwe, jeśli mamy wpisany, tak częsty u kobiet, przymus bycia kobietą perfekcyjną, najlepszą: idealną gospodynią, najlepszą pracownicą, osiągającą same sukcesy szefową. Perfekcjonizm jako taki nie sprzyja rodzicielstwu, a już w sytuacji, gdy córka zaczyna nas w czymś przewyższać, bywa nie do zniesienia. Córki czują się wtedy szczególnie zagubione, bo im bardziej się starają, tym dla nich gorzej.

Sabina opublikowała też recenzję polskiej książki na temat psychologii niepłodności.

podsum_tato
Wiktoria Jaciubek podzieliła się z nami dwiema recenzjami książek o rodzicielstwie. Książka „Tato, gdzie jedziemy?” opisuje bycie rodzicem dzieci z niepełnosprawnością. Zaś ilustrowana książka dla dorosłych „Szczęśliwi rodzice” jak pisze autorka recenzji nie jest typowym albumem z pięknymi ilustracjami; autorka i rysowniczka, które same są rodzicami, zawarły tu zarówno piękno, jak i trudy życia rodzinnego.

Dziękujemy, że i w 2016 jesteście z nami!

Do zobaczenia! Dobrze jest tworzyć coś z myślą o Was!

Sabina Sadecka