Pisarka Annie Dillard powiedziała kiedyś: “Chęć zatrzymywania dla siebie tego, czego się nauczyliśmy, jest nie tylko czymś karygodnym, ale też destrukcyjnym. Wszystko, czego nie oddajemy za darmo i w dużej ilości, zostaje przez nas utracone”.

Zatrzymały mnie te słowa. Gdy czytam lub słucham innych ludzi nie zawsze szukam w nich prawdy. Podążam raczej za tym, co mnie poruszy. Przejrzałam się w słowach Annie Dillard i biorę z nich sobie to, że dawanie jest równocześnie przyjmowaniem i ugruntowywaniem. I że wiedza nie jest przywilejem, ale zobowiązaniem. Gdy kurczowo trzymamy się – swojej erudycji, swoich bogactw, swoich przekonań – i nie pozwalamy im popłynąć dalej, więdniemy. Z wiedzą, która zatrzymamy dla siebie trudno jest przecież dyskutować, trudno jest ją rozwijać.  “Sharing is caring” (ang. dzielenie się jest troszczeniem się), dbamy poprzez dzielenie się zarówno o obdarowywanego, jak i tego, który obdarowuje.

Portal opsychologii (wcześniej inspeerio) powstał właśnie z takiej chęci dzielenia się. Chcemy – wszyscy, którzy go tworzymy – by nasza wiedza płynęła w świat i tworzyła w Waszych głowach i sercach magię. A kto wie – może i Wy dzielicie się iskierkami tej magii z tymi, którzy nie mają czasu, możliwości lub ochoty wchodzić do nas. A oni dzielą się jeszcze z innymi. A tamci inni niosą iskierki jeszcze dalej. Chciałabym kiedyś zobaczyć mapę rozproszenia iskierek opsychologii :).

5 lat to dobry moment podziękowania Wam, że tu jesteście. Czytacie nas. Dyskutujecie. Wprowadzacie w swoje życie zmiany. A czasami trafiacie do naszych gabinetów, na nasze wykłady, warsztaty, śledzicie nasze radiowe audycje. To zaszczyt móc tworzyć i pracować dla Was.

Dziękuję też wyjątkowym ludziom o otwartych umysłach i wspaniałych sercach, którzy współtworzą (lub współtworzyli) tę psychologiczną przestrzeń – naszym psychologom, psychoterapeutom, coachom, recenzentom i stażystom. Ubuntu, jestem, bo jesteście.

Dziękuję. To było piękne 5 lat.

***

A może i Wy chcielibyście podać swoje iskierki magii dalej w świat? Napiszcie nam, jak dbacie o swoją higienę psychiczną. Chcielibyśmy dowiedzieć się, jak dbają o siebie księgowi, psycholodzy, lekarze, studenci, bezrobotni, rodzice, trenerzy, górnicy, kucharze, nauczyciele, naukowcy etc. etc.?

Prześlijcie nam swoje przepisy na to, jak udaje Wam się (wystarczająco) dobrze żyć. Lub jak dążycie do tego, by tak właśnie było. Wasze wypowiedzi (anonimowo) opublikujemy w zbiorczym poście urodzinowym. Niech magia idzie w świat dalej :).

Odpowiedzi wyślijcie do nas na adres: sabinasadecka@opsychologii.pl do 3 X 2017.

Wśród osób biorących udział w konkursie rozlosujemy tych, do których powędrują nagrody. I tu – jak w poprzednim roku – będziecie mogli sobie swoją nagrodę – z tych dostępnych – wybrać.

Stale docierają do nas przesyłki, więc listę nagród i wydawnictw będziemy dla Was aktualizować.

  1. komplet 7 książeczek Agnieszki Pawłowskiej z serii „Kraina uważności”
  2. Zakamarki: 3 x „JA CO TO TAKIEGO?”
  3. GWP: 2 x „Outside the box” (recenzja tej książki pisze się).
  4. Rebis: 2 x „Analiza Transakcyjna dzisiaj” (nasza recenzja tutaj), 2 x „Anatomia miłości” (recenzja) i 2 x „Mit charyzmy” (nasza recenzja).
  5. Sensus: „Siła stresu” (recenzja tutaj), „Siła woli” (przeczytacie o niej tutaj), „Uważność w praktyce” (recenzja tu), „Insight” (recenzja tutaj) i nowość „Duchowość na co dzień”.
  6. Literatura inspiruje: „Cyberchoroby” i „Szkoła neuronów” (obie książki dla Was recenzujemy).
  7. CoJaNaTo: „Prawa naturalne dziecka” (recenzja się pisze).
  8.  Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego: „Dziesięć rzeczy, o których chciałoby Ci powiedzieć dziecko z autyzmem”, nasza recenzja tutaj i „Kochaj i pomóż dorosnąć”, oto nasza recenzja.
  9.  Eneduerabe:  3 x książka dla dzieci „Huśtawka” (recenzja się pisze)

W konkursie może brać udział każdy: również nasi recenzenci i współpracownicy.

I miejcie wspaniały dzień!

Sabina Sadecka

 

PS Przy prezentowaniu Wam w tytułowej fotografii zespołu, zapomniałam jeszcze o Karolinie! Kochana, wracaj do nas szybko!

PS 2 Nie udało się też oczywiście zmieścić na niej wszystkich naszych wspaniałych recenzentów i stażystów.

PS 3 Niektóre zdjęcia zawierają za to osoby, które były na naszych warsztatach lub w innym zakresie nasze drogi się przecięły.