Moja stara babcia ma na imię Ania. Zanim została starą babcią, była piękną aktorką.
Taką najpiękniejszą, grała same główne role i dostawała dużo kwiatów.

cytat z książki

Maluszku, paluszku, dlaczegoś ty sam
Okruszku, racuszku, tylko ciebie mam
Pierniczku, króliczku, oczka swoje zmruż
Kurczaczku, robaczku, nie smuć się już.

Piosenka Starej Babci – cytat z książki

Starość – z jednej strony to czas bogaty w doświadczenia, wspomnienia i historie, z drugiej jednak, to czas trudny, bo wieńczący wszystkie plany danego człowieka. Bez względu na wierzenia i światopogląd starość nieuchronnie prowadzi do Śmierci.

Starość i Śmierć w nas dorosłych wzbudzają tabuny uczuć. Poruszają emocje, grają na najbardziej opornych strunach duszy. Uruchamiają lęk, żałobę i ból. W pewnym momencie, to fakt, pojawiają się akceptacja i zrozumienie dla cyklu życia i śmierci, ale droga poprzez cierpienie jest niezwykle trudna. Trudna dla nas – dorosłych. A jak starość pojmuje dziecko? W jaki sposób reaguje na śmierć? W zrozumieniu tych zagadnień może nam pomóc Malina Prześluga i jej Bajka o starej babci i molu Zbyszku.

Najpierw zasnęła moja mama. Tak po prostu zasnęła. Próbowaliśmy ją obudzić, ale się nie udało. Niczym książkowy bohater – mól Zbyszek, dziecko częstokroć próbuje opisać traumatyczną sytuację na swój własny, dziecięcy sposób. Mimo osobistych wyjaśnień i interpretacji towarzyszy mu lęk i rozpacz. Zacząłem płakać, bo zrobiło się jeszcze smutniej – kwituje Zbyszek, gdy dochodzi do niego myśl, że został na świecie zupełnie sam.

Bajkę Maliny Prześlugi mogą wykorzystać rodzice, opiekunowie, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy podczas rozmów dotyczących śmierci, dotkliwej straty kogoś bliskiego oraz starości. Mól Zbyszek – tytułowy bohater, stracił całą rodzinę przez wielkie śmierdzące kule, która stara babcia położyła w szafie. Co czuł Zbyszek? Jak sobie radził po stracie bliskich? Kto mu pomógł? Czy znalazł bratnią duszę? O to możemy zapytać młodego czytelnika.

W książce odnajdziemy też postać starej babci, która może być symbolem każdego starego człowieka – zarówno babci, jak i dziadka. Jej charakterystykę możemy wykorzystać jako świetny wstęp do rozmowy o szacunku wobec osób starszych. Zapytajmy dziecka, z czym kojarzy słowo „starość”. Zróbmy mapę myśli, zapiszmy spontaniczne odpowiedzi. Mogą pojawić się zmarszczki, siwe włosy, ale też ciepłe słowa o własnej babci i o własnym dziadku. Bajką o starej babci i molu Zbyszku możemy zachęcić dzieci do okazywania szacunku względem osób starszych, które choć inaczej wyglądają (Malina Prześluga nie boi się o tym powiedzieć), są wyjątkowymi kompanami rozmowy.

Polecam tę łatwą i przyjemną książkę jako pomoc w trudnej i wymagającej rozmowie z dzieckiem.

Książkę kupicie tutaj.

Autorka recenzji: Anna Koblowska, germanistka uzależniona od książek, nie tylko tych napisanych po niemiecku. Entuzjastka Irvina Yaloma i Lwa Starowicza. Od dawna w literackiej przyjaźni z Olgą Tokarczuk i Vladimirem Nabokovem.