Miesiąc temu nasza inspeeriowa trenerka metod MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) i MBB (Mind-Body Bridging) – Agnieszka Pawłowska – gościła w telewizji WTK opowiadając o serii książek dla dzieci na temat uważności jej autorstwa. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Agnieszką. Rozmowę przeprowadziła Weronika Szymańska, prezenter i reporter telewizji WTK.
Weronika Szymańska: Spotykamy się, bo mamy świetny pretekst. Napisała pani pięć ciekawych książek, o uważności dla dzieci. Skąd taki pomysł, żeby o tym w ogóle mówić?
Agnieszka Pawłowska (certyfikowany nauczyciel MBSR): Od wielu lat zajmuję się uważnością, w kontekście osób dorosłych: pomagam w radzeniu sobie ze stresem, z trudnymi emocjami, z tempem dzisiejszego świata. A tak naprawdę, ponieważ sama jestem mamą, zdaję sobie sprawę, że ten problem nie jest zarezerwowany tylko dla nas, dorosłych.
WS: Przecież małe dzieci się nie stresują…
AP: Niestety to nie jest prawda. Nawet Instytut Kardiologii w Warszawie alarmuje, że coraz więcej dzieci jest podatnych na stres. Pomyślałam więc, że to wszystko czego uczę dorosłych, dobrze by było przekazywać już dzieciom. Wyposażyć je w narzędzia do radzenia sobie z problemami dnia dzisiejszego.
WS: Okazało się to trudniejszym zadaniem niż przemówienie do dorosłych?
AP: Ponieważ do dzieci najlepiej trafiać w sposób dla nich możliwie najprzyjaźniejszy, dlatego pomyślałam o napisaniu bajek, które przybliżą również najmłodszym temat uważności. Każda z książeczek dotyczy innego obszaru uważności:
Tygrysek Erwinek: jest małym sportowcem i poznaje uważność w ruchu: uczy, jak być w kontakcie ze swoim ciałem, z sygnałami, które ono do nas wysyła, jak czerpać przyjemność z ruchu.
Kotka Wiktoria: marzycielka, która żyje w świecie fantazji, uważając, że życie wokół niej jest nudne i nieciekawe. Jej historia uczy nas, że wszystko co nas otacza jest ciekawe, choć często przez nas niedostrzegane.
Lew Staszek: przyszły następca tronu, który nie radzi sobie z trudnymi emocjami. Poprzez uważność na oddech uspokaja się i zaczyna lepiej rozumieć samego siebie, a także lepiej funkcjonować w relacjach z rówieśnikami.
Szczurek Rysio jest smakoszem. Początkowo je bardzo nieuważnie: dużo, niezdrowo i często nieświadomie. Wykorzystując wszystkie swoje zmysły: wzroku, dotyku, słuchu, węchu i smaku poznaje jednak nową jakość jedzenia.
Nietoperzyca Kaja czuje się dziwolągiem, odmieńcem nie pasującym do reszty zwierzaków. Krok po kroku uczy się akceptacji siebie i dostrzega swoje prawdziwe piękno i wewnętrzna siłę.
Dziękujemy telewizji WTK za możliwość skorzystania z nagrania.