Mattis, chcąc nie chcąc, musiał pójść do szkoły, mimo że tak bardzo go bolało! Aj, ale go bolało!

W drugiej klasie ciągle zdarzało się, że Mattis pisał od prawej do lewej albo trzymał zeszyt do góry nogami. Pani uważała, że to szczyt niedbalstwa. Musiał wszystko przepisywać trzy razy. Biedny Mattis!

Mattis uważa, że jego życie toczy się lepiej niż kiedykolwiek, odkąd znalazł sposób na panią od techniki. Wystarczy powiedzieć, że się zapomniało, jak coś się robi, a pani od razu pokazuje i wszystko robi sama.
fragment książki

„Mamo, Mattis ma podobne przygody do dzieci z mojej klasy!” – krzyczał z radością mój syn, czytając Mattisowe opowieści.

Mattis i koledzy przeżywają fantastyczne przygody w pierwszych klasach nauki szkolnej. Pierwsza klasa dla głównego bohatera była całkiem zwyczajna, za wyjątkiem, gdy Beni Bandzior zrzucił mu bryłę lodu na głowę – to była istna katastrofa.  W drugiej klasie Mattis zaprzyjaźnia się z Poduchą i życie szkolne staje się jeszcze ciekawsze i bardziej fascynujące. Klasa trzecia to cykl zdarzeń i przygód z ekstra klasą – życie Mattisa nabiera radosnych  kolorów.  Chłopięcy świat ubarwia postać Duni – dziewczynki z klasy, która staje się obiektem ciekawości chłopców.

Wartością, jaką niesie ta pozycja są uczucia opisywane w sposób prosty i zrozumiały dla dzieci. Jest o miłości, smutku, rozstaniu, ale i o radości z biegania czy pomysłach na nauczycieli, co budzi duży zachwyt i dumę głównego bohatera. Jest też o kłamstwie i o konsekwencjach, jakie ono za sobą niesie.  Książka nie tylko bawi, ale i uczy prawidłowych postaw, nakłania do myślenia i poszukania podobnych sytuacji  w życiu. Po każdej z przygód jesteście w stanie porozmawiać z dzieckiem o emocjach. Zapytać: „A jak myślisz, jak się Mattis wtedy czuł?”, „Co by się stało gdyby…?”, „A jak Ty byś się zachował/zachowała?”, „Co mogłoby pomóc bohaterowi?”, „A jak Ty widzisz tę sytuację?”, „Co byś zrobiła inaczej?”.

Młody czytelnik z łatwością przekłada sceny z życia bohaterów na sytuacje i swoje doświadczenia. Jest w stanie przeanalizować zachowania, wyciągnąć wnioski na przyszłość i odkryć, co do tej pory robił inaczej lub jakby się nie zachował. Dodatkowym aspektem tej pozycji książkowej jest jej układ i rozłożenie tekstu. Książka bowiem, oprócz dużych liter, ma tak rozłożone treści, że czytanie staje się dla dzieci prawdziwą przyjemnością, a przez szybko uciekające kartki z tekstem są dodatkowo motywowane do czytania. Czarno-białe ilustracje budzą kreatywność dzieci i zachęcają do ubarwienia stron kredkami.

Zatem, podsumowując: książka uczy, bawi, wychowuje oraz motywuje do czytania i obserwowania przestrzeni wokół siebie w świecie dziecka i komunikuje się z młody czytelnikiem językiem i poziomem percepcji dziecka.

Mattis i jego przygody to z cała pewnością książka godna polecenia dla dzieci, rodziców, nauczycieli ale przede wszystkim dla młodych i początkujących czytelników.

Marzena Wojciechowska

Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie, wydawnictwo Zakamarki