To była jesień z uważnością w inspeerio. Dwie kolejne grupy MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) zakończyły swoją drogę poprzez kurs redukcji stresu na bazie uważności. Zaczynaliśmy pod koniec września…., jak ten czas szybko minął☺ Dwa miesiące rozwijania umiejętności związanych z uważnością, dzielenia się swoimi doświadczeniami, trudami i radościami, mniejszymi i większymi sukcesami. Równolegle prowadziłam dwie grupy: poranną i popołudniową – obie fantastyczne i obie rozwijające. Miałam niesamowity zaszczyt  bezpośrednio doświadczać ich różnorodności i procesów, jakie wewnątrz nich zachodziły. Cieszę się, że mogłam towarzyszyć  uczestnikom kursu MBSR w tej drodze. Mam też nadzieję, że to dopiero początek ich przygody z uważnością.

Absolwenci kursu MBSR mają za sobą 30 godzin pracy wspólnej i wiele godzin praktyki własnej. To silna podstawa do dalszej pracy i rozwijania swoich kompetencji w zakresie lepszego poznawania siebie i bliższego kontaktu z doświadczeniami chwili obecnej. Już po minionych dwóch miesiącach widać wymierne efekty ich pracy. Na początku i na końcu kursu uczestnicy wypełniali dwa testy, jeden dotyczył Uważnościowej Skali Świadomości Koncentracji – wskazującej na poziom uważności w codziennym życiu, a drugi Skali Odczuwanego Stresu. Na obu skalach widać u uczestników kursu MBSR sporą poprawę wyników:

  • wzrost na Uważnościowej Skali Świadomej Koncentracji o 39%
  • spadek na Skali Odczuwanego Stresu o 34%

Serdecznie gratuluję tak wspaniałych wyników!

Oprócz poprawy w wynikach liczbowych, uczestnicy kursu dzielili się zmianami, jakie zaobserwowali w różnych obszarach swojego życia:

  • większy spokój w podchodzeniu do trudnych sytuacji,
  • lepszy sen,
  • większa radość z obserwacji otaczającego świata,
  • poprawa relacji z bliskimi,
  • eliminacja zbędnego hałasu, który do tej pory był wszechobecny,
  • umiejętność zatrzymywania się na chwilę i przyglądania się sytuacji z „meta poziomu”,
  • lepsze poznanie siebie.

Co ciekawe, nie potrzeba do tego żadnej tajemnej wiedzy, bo w trakcie kursu MBSR wiedza merytoryczna jest tylko uzupełnieniem praktyki i doświadczeń własnych. To co najcenniejsze wynosimy z bycia obecnym w teraźniejszości, z kontaktu ze swoim ciałem, zmysłami, myślami i emocjami oraz tym, co nas otacza. Wystarczy zatrzymać się na chwilę i wsłuchać się w siebie.

Agnieszka Pawłowska
Nauczyciel MBSR