Kwiecień na Cichej rozkwitł w pełni. Żółte forsycje i pełne kwiecia wiśnie zaglądają przez okna do naszego biura. Zieleń trawników i krzewów koi głębią koloru. Jak to w kwietniu bywa, w jednej chwili słońce radośnie rozświetla salę warsztatową, a już za moment deszcz tworzy za szybą wodną firanę z gęsto utkanych kropel. Wiosenny klimat zachwyca różnorodnością i pięknem roślinności budzącej się po sennej zimie. Jednak przebudzenie ma miejsce także wewnątrz inspeeriowych murów. W kwietniu wystartowały bowiem aż trzy grupy kursów uważności MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction). W poniedziałki, wtorki i środy uczestnicy kursów rozwijają swój kontakt ze sobą i z tym co wokół nich. Te rozpoczęte 8 tygodni uważnej podróży, to wspaniały czas zatrzymania i odkrywania na nowo swojego ciała, dostrzegania myśli, rozumienia emocji, nowego spojrzenia na miejsca i przedmioty widziane przecież codziennie. Uwielbiam towarzyszyć uczestnikom kursu w tych doświadczeniach, w momentach zwątpienia i zachwytu, w obawach i w radościach, a przede wszystkim w sukcesywnym rozwoju świadomości chwili obecnej.

Uważność gościła w ostatnich tygodniach nie tylko w inspeeriowej sali, lecz rozprysła także, w formie wykładów i spotkań, do Biblioteki Raczyńskich, na Uniwersytet SWPS i do przestrzeni współpracy i rozwoju PARKOVA w Dąbrówce k. Poznania. Wszędzie spotykaliśmy się z dużym zainteresowaniem tematem mindfulness i praktyką możliwą do wykorzystania w codziennych sytuacjach, w pracy z klientem podczas terapii (to spotkanie prowadziła ze mną Sabina Sadecka) czy wsparciu w obliczu starty bliskiej osoby (z udziałem Agnieszki Kalugi). Przed nami, 20 maja na Uniwersytetcie SWPS, jeszcze jedno inspeerujące spotkanie z uważnością w kontekście rodzin patchworkowych, które poprowadzę wraz z Marią Sitarską. Jeśli jest obszar, który byłby dla Was istotny, z punktu widzenia uważności, to piszcie do nas. Być może zrodzi się z tego kolejna ciekawa inicjatywa z mindfulness w tle…?

Uważność, to jednak nie jedyny bliski nam obszar. W tym miesiącu w Collegium Da Vinci Sebastian Szenrok poprowadził wykład na temat Stymulantów Kreatywności, a Joanna Krajewska inspeerujące spotkanie dla Przedsiębiorczych Kobiet. Za to Marta Kondys pracuje z Wyższą Szkołą Bankową nad nowym projektem, o którym już wkrótce opowiemy Wam więcej.

W ostatnich tygodniach rozpoczęliśmy też ważną dla nas współpracę z innowacyjną firmą vBionic, która zajmuje się projektowaniem i konstrukcją zastępczych kończyn dla osób z niepełnosprawnością, w tym także dzieci. Piękna i ważna inicjatywa, którą z dumą będziemy wspierać w obszarze psychologicznym.

Kwiecień obrodził u nas oczywiście w mnóstwo nowych recenzji. Mieliśmy okazję przeczytać i opisać dla Was bardzo wartościowe pozycje, więc zerknijcie koniecznie na naszą stronę. Jestem pewna, że niejedna recenzja zachęci Was do lektury również samych książek. Nasz portal psychologiczny obfituje także w ciekawe i inspeerujące artykuły, więc śmiało może Wam posłużyć zarówno jako źródło cennej wiedzy, jak i forma internetowego magazynu psychologicznego, który może być świetnym towarzyszem nieśpiesznych weekendów i chwil tylko dla siebie.

Życzę Wam takich chwil jak najwięcej!

Agnieszka Pawłowska

P.S. A już w maju zapraszamy Was na Cichą na dwa wyjątkowe warsztaty: 14 maja „Budowanie świadomego wizerunku”, czyli warsztat dla kobiet z Dominiką Stefańską, jako prowadzącą oraz 21 maja „Po co naszym dzieciom samoocena”, czyli warsztat dla rodziców, opiekunów i nauczycieli, prowadzony przez Martę Kondys i Marię Sitarską. Zapraszamy!