Chyba najlepszym sposobem wzmocnienia naszej ofiarności jest znalezienie jakiegoś celu bądź działalności, która uczyni z nas naturalnego ofiarodawcę. Dawanie to postawa, która – podobnie jak silne mięśnie – jest wynikiem żmudnych ćwiczeń. A dzięki celowi dawanie może zostać wplecione w materię naszego życia.

William Ury, Dochodząc do tak z samym sobą

Dziękujemy Wam za tak dobrą, intensywną, pełną spotkań z Wami końcówkę roku. Za to, że nas odwiedzacie na Cichej (i tam gdzie podróżujemy), że nas czytacie, komentujecie i dyskutujecie z naszymi artykułami. Dziękujemy, że razem z Wami udaje nam się stworzyć społeczność, dla której dbałość o zdrowie psychiczne i rozwój jest jednym z życiowych priorytetów.

podsum4
Wchodząc w Nowy Rok, zatrzymujemy w inspeerio to, co dobre, a to co mogłoby działać lepiej – zmieniamy. Zmieniliśmy pod koniec roku naszą stronę, bo chcieliśmy umożliwić Wam łatwiejsze dotarcie do naszych artykułów. Ta nowa ma wbudowaną wyszukiwarkę, łatwiej się ją przegląda (scrolluje) i jest taka jak my – serdeczna i pełna chęci do dzielenia się z Wami wiedzą. Jeśli jeszcze nie byliście na niej, zajrzyjcie: opsychologii.pl. Z chęcią przyjmiemy od Was wszelkie o nowej stronie uwagi (piszcie na biuro@opsychologii.pl).

Będziemy mówić, dopóki będą chcieli nas słuchać

„Co robił(a)byś, nawet gdyby ci za to nie płacono?“ – zapytano nas kiedyś na jednym z warsztatów. I tak właśnie nam wychodzi, że popularyzacja psychologii, zdrowych psychologicznych (i nie tylko) nawyków, refleksyjności w miejsce reaktywności to to, co robilibyśmy zawsze.

podsum3
Wspaniale było podzielić się z Wami naszą wiedzą na temat cyberprzemocy i tego, w jaki sposób nasze mózgi ułatwiają nam (lub utrudniają) bycie sprawcą przemocy w sieci. Wielki ukłon dla Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie  za ugoszczenie nas z tym tematem podczas tegorocznego Tygodnia Przedsiębiorczości. Ludzie, którzy pracują w szczecińskim oddziale WSB to nasza niedościgła inspiracja w tworzeniu przyjaznego i twórczego środowiska pracy (i studiowania). Wspaniale było Was poobserwować. Szczecinianie, zajrzyjcie na któryś z licznych otwartych wykładów WSB, warto!

Dziękujemy Collegium Da Vinci, że zaprosiło nas na tegoroczną Noc Szkoleń. Sabina Sadecka opowiedziała o tym, dlaczego nasze mózgi uzależniają się od pracy i dlaczego powinniśmy uważać i na ten rodzaj uzależnienia. Sabina poopowiadała, że flow bywa destrukcyjne, jeśli mamy go w życiu w nadmiarze, było też co nieco o przepływie w kategoriach Analizy Transakcyjnej i oczywiście o uważności. Mini foto-relacja z wydarzenia znajduje się tutaj.

Od grudnia możemy też się poszczycić merytorycznym partnerstwem z tą wspaniała wielkopolską uczelnią – dziękujemy Wam za zaufanie i zrobimy wszystko, by pomóc studentom coachingu wejść na rynek pracy z praktycznymi umiejętnościami. Nie możemy się doczekać częstszych spotkań ze studentami i wykładowcami Collegium Da Vinci w 2016 roku.

Mieliśmy też w tych ostatnich miesiącach przyjemność skomentować kilka ważnych kwestii psychologicznych dla Radia Merkury.

podsum2inspeeriowe warsztaty i szkolenia

W listopadzie i grudniu szkoliliśmy:

  • Rodziców i dzieci z jednej z ważniejszych umiejętności – zarządzania gniewem. Warsztaty towarzyszyły spektaklowi dla dzieci “The Wolf Game” w Teatrze Nowym (również o złości). Oto kilka zdjęć z wydarzenia.

Poprowadziła je współpracująca z nami Natalia Minge. Jej osoby pewnie nie musimy Wam przedstawiać, ale ja i tak napiszę, że Natalia jest dla nas wzorem profesjonalizmu, ciepła i mądrego podejścia do wspierania rozwoju dzieci (przeczytajcie koniecznie książki, które napisała z mężem – Krzysztofem).

  • macochy w ramach cyklu “Po stronie macoch” (w roli szkolącej i wspierającej macochy w ich roli – psycholożka Maria Sitarska),
  • nauczycieli w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu (warsztat Sabiny Sadeckiej o grach interpersonalnych, w które gramy w szkole).
  • adeptów i pasjonatów psychoterapii podczas warsztatu z „Podstawowych nurtów psychoterapii“ (warsztat poprowadziła Marta Kondys i Sabina Sadecka). Kolejny warsztat z tego cyklu planujemy na marzec i dotyczyć on będzie narzędzi psychologii pozytywnej.

Nadal sporo piszemy – dla Was

Maria Sitarska podarowała nam ten cudowny tekst o pierwszych świętach po rozwodzie. Niemniej ważny był dla nas ten, o tym, jak ważne jest, by nie zawsze myśleć o swoich deficytach, ale i zasobach.

Maciej Gendek napisał, co dla klienta najważniejsze jest dla sprawnej psychoterapii.

Joanna Krajewska, nasz coach, kupiła sobie tym artykułem serca wszystkich prokrastynatorów (i nie tylko ich! To obecnie najczęściej czytany artykuł na naszym portalu).

Marta Kondys to w naszym zespole rzeczniczka podejścia poznawczo-behawioralnego do terapii. Oto jej tekst, popularyzujący to podejście.

Sabina Sadecka zrecenzowała wybitną książkę „Dochodząc do tak z samym sobą“ Williama Ury’ego. Nadal nie może rozstać się z tą książką i nawet cytat do tegoż właśnie podsumowania zaczerpnęła z tej książki. Sabina gościła też na wartym Wam tutaj polecenia blogu, z artykułem o slow life.

podsum6
Agnieszka Pawłowska
napisała o tym, jak przebiega kurs MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) dla miesięcznika Coaching (i to jest duuuża rzecz dla nas, gratulujemy, Agnieszko! <3). Połączyła też – na łamach naszego portalu – aktualny bardzo temat świąt i ich uważnego przeżywania. Tutaj przekazała nam kilka wskazówek, jak w praktyce wprowadzić uważność do swoich świątecznych domów. W listopadzie udało jej się również podzielić z Wami swoją recenzją książki o Analizie Transakcyjnej dla menedżerów i refleksjami na temat uważnego macierzyństwa.

Agnieszka Woś w swoim artykule rozłożyła na czynniki pierwsze strategie stosowane przez tych, którzy chcą coś zrobić, ale tego nie robią.

Maciej Ścibor, psychoterapeuta z Warszawy, zrecenzował dla nas ciekawą pozycję o asertywności.

Krystyna Zelek, psychoterapeutka z Zielonej Gory, napisała dla nas o książce „Sekrety osobistej efektywności“.

Koniec roku to również nasz najważniejszy post. Oto książki, które były dla nas najważniejsze w 205 roku – część pierwsza i część druga.

Dziękujemy, że jesteście z nami.

Gdy to piszę, mam w sobie dużo radości, bo wiem, że wiele jeszcze inspirujących sesji, warsztatów, artykułów do napisania przed nami.

Do zobaczenia na łamach opsychologii.pl!

Sabina Sadecka