Niezwykłe rzeczy zaczynają się wydarzać, kiedy
naprawdę odważymy się  wnieść do pracy
wszystko to, kim jesteśmy.

Frederic Laloux, “Pracować inaczej”

Nie ma kursów doszkalających, które uczyłyby, jak prowadzić centrum psychologiczne. A szkoda! Chętnie bym się na taki kurs zapisała. Tymczasem – razem z Agnieszką Pawłowską – zdane jesteśmy na metodę prób i błędów, intuicję i podążanie za prostym celem: “stwórzmy miejsce, do którego same chętnie byśmy przychodziły”.

Początki były ciężkie, takie miejsce może powstać tylko, jeśli włoży się w nie całe serce. A potem podlewa wiedzą, zaangażowaniem i uporem – co-dzien-nie.

Luty i marzec pełne były dumy z tego, co nam z tego podlewania wyrosło.

Zresztą – przeczytajcie sami!

Nowi specjaliści

Radość i onieśmielenie. To czuję, gdy piszę Wam o tym, że do naszego zespołu dołączyła Nina Sobczak-Matysiak. Superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w naszych szeregach? Nie mogłam marzyć o większym wyróżnieniu. Nino, dziękujemy, że jesteś z nami, inspirujesz nas, dopingujesz, dzielisz się wiedzą. I jeszcze za to, że zaprosiłaś nas do współtworzenia Twojej Akademii Trenera. Akademia organizowana jest w partnerstwie i pod merytorycznym nadzorem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wraz z Asią Krajewską, obok superwizorów PTP, poprowadzimy tam moduł na temat gier interpersonalnych w sali szkoleniowej. Polecamy ten kurs wszystkim, którzy pracują lub marzą o pracy jako trenerzy, HR-owcom, trenerom wewnętrznym, mówcom, socjoterapeutom i psychologom pragnącym poszerzenia swoich kompetencji.

Nina jest też autorką marcowego artykułu o motywacji.

Dziękuję też wszystkim, którzy zdecydowali się zostać recenzentami książek psychologicznych dla inspeerio. Jesteśmy nie tylko centrum psychologicznym, nasz cel to stworzyć nowoczesny portal wiedzy psychologicznej, Krysiu, Magdo, Julio, Justyno, Roksano, Weroniko, Haniu, Natalio, Asiu, Aniu, Paulino, Natalio – dziękujemy, że zechciałyście współtworzyć nasz portal. Życzymy Wam wielu pięknych chwil z recenzowanymi książkami. Podobno Polacy nie czytają książek, zawyżmy i poprawmy – wraz z inspeerio – statystyki!

Pisać będziemy do końca świata (i jeden dzień dłużej!)

Dzięki książkom, mamy okazję pobyć w przestrzeniach, które zwykle nam umykają. Jeśli jeszcze nie czytaliście “Zorkowni“ Agnieszki Kalugi, to być może ta recenzja Was zachęci.

Zrecenzowałam też dla Was piękną i bezpretensjonalną książkę Elizabeth Gilbert “Wielka Magia”.

O sile słów, jakimi do siebie mówimy wspomniała Agnieszka Pawłowska przy okazji recenzji książki Iwony Majewskiej-Opiełki, wydanej przez GWP.

Maciej Gendek napisał o swojej najważniejszej psychologicznej książce, uwielbiam takie rekomendacje, polecam lekturę artykułu i Wam. Tych, których interesuje wspieranie rozwoju mózgu, polecamy też Maćka recenzję książki “Treningu mózgu”.

Dorota Bartz-Janiec, psycholożka dziecięca, przyjrzała się pewnemu poradnikowi dla rodziców, oto efekty tego spotkania.

Pisząca dla nas psychoterapeutka Krystyna Zelek pięknie zmierzyła się z paradoksem Dawida i Goliata przy okazji tej oto książki.

Gdy Maria Sitarska, nasza psychoterapeutka, pisze, to czasem boję się czytać. Bo te artykuły zmieniają duszę. Możecie sami zaryzykować przy okazji jej artykułu o lęku. A oto i recenzja jej pióra, dla tych, którzy chcę rozpocząć przygodę z medytacją.

A jak to jest, gdy marzenia o studiowaniu psychologii stają się faktem? Napisała nam o tym studentka psychologii i świetna blogerka Natalia Stasiowska. Mamy nadzieję, że Natalia co nieco nam jeszcze napisze. Przeczytajcie artykuł.

Magdalena Kieraga, warszawska psycholożka, a nasza była wspaniała! stażystka, przeczytała specjalnie dla Was dwie książki – jedną dla dzieci, drugą dla rodziców, pióra Elżbiety Zubrzyckiej.

Być może szukacie książek, które pozwolą Wam uporać się z trudnym doświadczeniem rodzinnym. Wśród wielu świetnych pozycji, na blogu Edyty Zając, również mój typ.

Tak bardzo kochamy książki, że zamarzyło nam się, by poczytać o Waszych ukochanych psychologicznych  i rozwojowych lekturach. Tak narodziła się akcja “Zainspeerujmy się książkami”. Nagrody w tej akcji ufundowało Wydawnictwo Sensus. Oto nadesłane przez Was zdjęcia Waszych najważniejszych książek.

Biblioteka Raczyńskich

Czy o psychologii można mówić językiem zrozumiałym dla wszystkich? Czy temat psychologiczny może przyciągnąć do Biblioteki setki słuchaczy? Tak by nie mieścili się w sali z ustawionymi prawie 200 krzesłami, by siedzieli na scenie, schodach, w hallu? Można!

Każde nasze “Spotkanie z psychologią” gromadzi Was coraz więcej.

W lutym o pomaganiu opowiedział Wam psycholog i psychoterapeuta Maciej Gendek. W marcu ja podzieliłam się z Wami moimi przemyśleniami na temat lęku. Rzućcie okiem, jak to wtedy było.

Kolejne spotkanie w Bibliotece Raczyńskich zaplanowane są na 8 kwietnia [o uważności opowie Agnieszka Pawłowska].

Wiosenna Szkoła Psychologii

Uczymy – wiosennie – psychologii, niezależnie od pory roku. Tak było na warsztacie o tym, jak zadbać o własną samoocenę.

Tak było też na świetnym warsztacie o psychologii pozytywnej.

A jeśli macie chęć, przeczytajcie, co o psychologii pozytywnej napisała nasza psycholożka Marta Kondys.

Dla macoch

Maria Sitarska opiekuje się poznańskimi [i nie tylko] macochami. Ich spotkania to w inspeerio duże święto. Przeczytajcie, jak było tym razem.

inspeeriowa uważność

Nie ma inspeerio bez uważności. Cieszy nas zatem to, że wystartowały – wraz ze spotkaniami “zerowymi” – nasze kursy uważności. Ranne i popołudniowe.

Agnieszka Pawłowska napisała też recenzję książki o uważności dla dzieci

Można też było niedawno poczytać, co o uważności stworzyła dla portalu edutorial.

A oto recenzja książek z serii „Kraina uważności“ pióra Agnieszki.

W marcu poopowiadałam też, na otwartym spotkaniu w poznańskiej Klinice Ivita, o tym, jak można zaprząc uważność do radzenia sobie z niepłodnością.

Wraz z Agnieszką, korzystając z zaproszenia Koła Naukowego Tu i Teraz na poznańskim SWPW, opowiedziałyśmy również, jak terapeuta może wdrożyć do swojej pracy uważność. Kilka zdjęć z tego wydarzenia znajdziecie tutaj.

Dla organizacji

Bywa, że trafiamy z naszą ofertą do firm. Lub kształcimy przyszłych HR-owców i trenerów. To dla nich przeznaczony był warsztat Anny Olszewskiej-Konopy „Psycholog w kooperacji z korporacją”. Ania jest też autorką tego artykułu, który systematyzuje wiedzę na temat funkcji i rodzajów coachingu.

Przeprowadziliśmy też w marcu warsztat dla pracownic Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, poruszający aspekty auto-motywacji i wdrożenia w swoje życie psychologii pozytywnej.

Zrecenzowałam dla Was niedawno bardzo ważną książkę, która może okazać się bardzo inspirująca dla wszystkich, którzy zarządzają, rozkręcają swój biznes i tych, którzy chcieliby zmienić świat!

Dla psychoterapeutów

Mamy za sobą wspaniały warsztat „Wprowadzenie do terapii akceptacji i zaangażowania“, prowadzony przez Lidię Budziszewską. To niesamowite, bo lista uczestników na ten warsztat zamknęła się na 2 miesiące przed samym warsztatem. Planujemy kolejne warsztaty dla osób zainteresowanych nurtami poznawczo-behawioralnymi trzeciej fali. Dopiszcie się do naszego newslettera, by mieć pewność, że te warsztaty Was nie ominą.

Oto jak było na warsztacie.

Joanna Krajewska napisała, czym dla psychoterapeuty, coacha, psychologa może być Analiza Transakcyjna.

A to jej świetny artykuł o wikłaniu się [i nie tylko].

Ja zrecenzowałam podręcznik terapii schematów i od tej pory nie rozstaję się z niektórymi technikami, ćwiczeniami, o których wyczytałam w książce.

Dziękujemy Wam za te intensywne, dobre, rozwijające dwa miesiące. Aż strach pomyśleć, gdzie będziemy za kolejne dwa.

 Do zobaczenia!

 Sabina Sadecka