Macierzyństwo w książkach polskich autorów opisywane jest często na dwa całkowicie odmienne sposoby: jako macierzyństwo lukrowane, słodkie i fantastyczne lub jako demoniczne i zagrażające zdrowiu psychicznemu rodziców. Woźniczko-Czeczott oszczędza na lukrze. Jej książka może dla sporej grupy przyszłych – i obecnych – rodziców okazać się lekturą trudną. Autorka bowiem opisuje swoje doświadczenia rodzicielskie nie ukrywając negatywnych emocji, depresyjnych przemyśleń oraz druzgoczących wniosków na temat posiadania dzieci i bycia matką.

Paradoksalnie jednak książka może działać wręcz oczyszczająco. Na pewno większość matek (młodych, ale i tych doświadczonych) rozpozna w bohaterce domowej rewolucji sytuacje i uczucia, których same nieraz doświadczały. Niełatwo się do nich otwarcie przyznać. Zazwyczaj łatwiej jest rozmawiać o przewijaniu dziecka, kupowaniu pierwszych śpioszków niż np. o swojej frustracji, niewyspaniu, życiu towarzyskim, które nagle przeniosło się wyłącznie do facebooka czy o braku możliwości obejrzenia filmu w kinie. Kiedy więc zdajemy sobie sprawę, że nie tylko nas to spotkało możemy odczuć sporą ulgę.

Książka wpisała się w aktualny nurt lektur odczarowujących rodzicielstwo (np. antologia „Macierzyństwo bez lukru”, „Dziecko dla odważnych” Leszka K. Talko, „Projekt Matka. Niepowieść” Małgorzaty Łukowiak). Czytając ją można westchnąć z ulgą i pozwolić sobie na wyznanie, że rodzicielstwo to bardzo ciężka harówka, a nazwanie urlopu macierzyńskiego „urlopem” jest naprawdę okrutnym żartem. Zarazem jednak przychodzi myśl, że bycie rodzicem to duże wyzwanie, ogromna satysfakcja i bodziec do wielokierunkowego rozwoju osobistego.

A poza tym książka jest po prostu świetnie napisana, z ogromną dozą humoru – rewelacyjnie się ją czyta.

Na deser zaś można zadać sobie pytanie: jakie naprawdę jest to rodzicielstwo – ociekające lukrem czy ciężkie jak kamień Syzyfa?

Autorką recenzji książki „Macierzyństwo non-fiction. Relacja z przewrotu domowego” Joanny Woźniczko-Czeczott jest Wiktoria Jaciubek, psycholog dziecięcy i psychoterapeuta w zespole inspeerio.