Naprawdę słuchać potrafi bardzo niewielu ludzi
fragment książki

Pewnego dnia wśród ludzi rozniosła się wiadomość, że ktoś zamieszkał w ruinach.

Tak właśnie zaczyna się opowieść. Nagle, w ruinach teatru pojawia się osobliwa postać o rozwichrzonych czarnych włosach i równie czarnych oczach. Wzbudza w ludziach zaniepokojenie zarówno nagłym, niewyjaśnionym przybyciem, jak i swoim wyglądem. Czas mija, a ludzka ciekawość zwycięża ludzkie uprzedzenia. Ci, którzy się jej bali, zaczynają do niej lgnąć i pragnąć relacji. Głębokiej, prawdziwej relacji, bo taką właśnie potrafi dać Momo – szczera i najpiękniej w świecie prawdziwa.

Ludzie potrzebowali Momo i dziwili się, jak wcześniej mogli radzić sobie bez niej. Dlaczego? Momo potrafiła słuchać tak, że ludzie bezradni lub niezdecydowani nagle wiedzieli dokładnie, czego chcą. Albo nieśmiali czuli się niespodziewanie wolni i odważni. Albo nieszczęśliwi i przygnębieni stawali się ufni i radośni. Słuchając – chciała usłyszeć i słyszała drugiego człowieka. Dzięki jej obecności zagubieni i pędzący często na oślep przystawali w zadumie i wracali do siebie. Przypominali o swoich dawno temu zakurzonych marzeniach, odłożonych na strych planach i tęsknotach. Wracało do nich życie, siła i energia…

To wielowymiarowa książka zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych ukazująca siłę ludzkich relacji opartych na prawdzie i dobru. Nietuzinkowa Momo, szarzy panowie i ich działalność, dziki pościg, skrupulatne rachunki czasu czy milczący starzec zatrzymują i skłaniają do słodko-gorzkiej refleksji.

  • Za czym pędzę?
  • Jak wykorzystuję czas?
  • Co stanowi dla mnie wartości?
  • Kim jestem dziś?
  • Kim chcę być?

Osobiście odbieram Momo jako opowieść metaforę, która rezonuje i skłania do zachwytu nad tu i teraz, nad czułym gestem i słowem bliskich ludzi, pięknem górskiego pasma, mgłą
poranku…

To literacka podróż ku zachwytowi nad Życiem i danym mi i Tobie czasem, bo czy świat stanie się nieczuły na prośbę o STOP, a Ty będziesz w pogoni za wygranym konkursem, zdobytym awansem i sukcesem (cokolwiek termin oznacza) to wybór. Wybór serca, bo czas to życie. A życie mieszka w sercu.

Z życzeniami mądrych wyborów i dobrego czasu,
Anna Wolska

Michael Ende, Momo, przełożył Ryszard Wojnakowski, wydawnictwo Znak