Ze względu na to, że uczucie przepływu pochłania całą energię psychiczną jednostki, każdy, kto go doświadcza, jest absolutnie skupiony. Nie ma w świadomości miejsca na myśli czy uczucia NIE NA TEMAT. Znika skrępowanie, a człowiek czuje się silniejszy niż zwykle. Zmienia się poczucie czasu: godziny stają się minutami. Kiedy działa się na pełnych obrotach, wszystko, co robimy, wydaje się warte zachodu; sensu nabiera życie dla samego życia. W harmonijnym skoncentrowaniu energii fizycznej i psychicznej życie zaczyna jawić nam się w pełnej krasie*.

Inspeeriowy wrzesień był zdecydowanie miesiącem przepływu. Pracowaliśmy intensywnie i z zaangażowaniem, cztery tygodnie minęły szybciej niż zdążyliśmy mrugnąć i oto – w październiku – patrzymy na nasze wrześniowe aktywności – z uzasadnionym zdumieniem „Jak to wszystko w tym krótkim czasie zmieściliśmy?“.

inspeeriowa codzienność

We wrześniu włączyliśmy na Cichej ogrzewanie (niestety!), zakupiliśmy zapas zielonej herbaty i spędzialiśmy z Wami – klientami psychoterapii i coachingu – godziny twórczych, poruszających, uwalniających sesji. Coraz tłoczniej na Cichej, cieszymy się, że możemy pracować na rzecz Waszych celów, rośniemy z dumy, gdy nas polecacie i gdy docierają do nas pozytywne opinie o naszej pracy! Dziękujemy!

inspeerio dla Wyższej Szkoły Bankowej

Już w sierpniu cichutko, acz żarliwie przygotowywaliśmy się do tego, co miał przynieść wrzesień – pisaliśmy scenariusze szkolenia, kolekcjonowaliśmy ciekawe ćwiczenia i naradzaliśmy się (czasami do późnych godzin wieczornych). Zadanie było bowiem ambitne – wraz z końcem wakacji mieliśmy rozjechać się po całej Polsce, by spotkać się z wyjątkowymi studentami i wykładowcami WSB, aby wesprzeć ich w rozwoju ich umiejętności trenerskich. Wiele spotkań, setki kilometry zjechane w tę i z powrotem, godziny rozmów telefonicznych, ale udało się! Za nami szkolenia “Train the Trainer” we wszystkich siedzibach WSB. Dziękujemy za zaufanie i życzymy powodzenia w warsztatach, które nasi uczestnicy poprowadzą już sami! A niebawem poinformujemy Was o wspaniałym partnerstwie, które się przy okazji tych warsztatów narodziło.

inspeeriowa pisanina

Jak zwykle podzieliliśmy się z Wami propozycjami świetnych psychologicznych (lub okołopsychologicznych książek). „Świat do góry nogami”  to mój typ. Poruszająca powieść (nie tylko) dla nastolatków o tym, jak to jest, gdy tracimy przedwcześnie rodzica. Książkę wynalazłam 2 lata temu, gdy szukałam pozycji poruszających tematykę przedwczesnej śmierci rodzica (nota bene nadal szukam psychologicznych książek dla dzieci z tej właśniej tematyki, znacie jakieś?).

Zachwyciła mnie też – wydawałoby się niepozorna – „Siła woli“ Kelly McGonigal.  Jeśli borykacie się z prokrastynacją, nie możecie schudnąć, macie wrażenie, że czas przepływa Wam przez palce, przeczytajcie koniecznie „Siłę woli“.

Krystyna Zelek zrecenzowała książkę „Uwolnij swój język“, która – jak mi niedawno wyznała – spodobała jej się tak bardzo, że włączyła ją do wykazu obowiązkowych lektur na prowadzonych przez nią zajęciach dla studentów psychologii. Krysia ma swój psychoterapeutyczny gabinet w Zielonej Górze, bardzo mocno rekomendujemy Wam psychoterapię u tej profesjonalnej, inspirującej i wyjątkowo ciepłej osoby.

Rzadko gości u mnie kolorowa prasa kobieca. We wrześniu zakupiłam jednak aktualny numer Grazii, gdyż w artykule „Grzech późnego macierzyństwa“ cytowane były moje refleksje na temat psychologicznych zmagań osób borykających się z niepłodnością.

inspeeriowe spojrzenie na Analizę Transakcyjną

Jesteśmy w inspeerio prawdziwymi fanami Analizy Transakcyjnej. Wrzesień zaowocował aż dwoma artykułami z tej tematyki. Agnieszka Woś, nasz coach napisała o niechęci do zmian, spoglądając na to zjawisko przez pryzmat nierozpoznań. Joanna Krajewska, również zajmująca się w inspeerio coachingiem, zajrzała do dynamiki wakacyjnych oczekiwań i rozczarowań, filtrując ją przez transakcyjne pojęcia „stanów ja“.

inne – ważne

Wrzesień to również moment, gdy jako instytucja postanowiliśmy zaangażować się w pomoc dla syryjskich uchodźców.  Napisaliśmy do kilku organizacji pomocowych, mamy plan warsztatów, z których dochodem chcemy się podzielić z tymi, którzy mają mniej niż my. O szczegółach dowiecie się na pewno niebawem. A jeśli i Wy chcielibyście pomóc, napiszcie na adres: s.sadecka@opsychologii.pl.

Ach, i zapomniałabym! Z ostatnim dniem września ruszyliśmy z naszym newsletterem. Na stronie głównej możecie się na niego w każdym momencie zapisać. Do przeczytania! Życzę Wam wspaniałych jesiennych dni!

 * Autorem tych słów jest Mihály Csíkszentmihályi, twórca koncepcji „przepływu“ (flow).