Dlatego postanowiłem się go pozbyć.
cytat z książki

 

Pytanie nr 1: Czy chcę czytać swoim dzieciom książkę o chłopcu, który porzuca swojego królika [tytułowego Skarpetkę], bo ten nie potrafi się z nim bawić?

Pytanie nr 2: O czym tak naprawdę jest ta książka?

Jeśli literatura ma nas wyrzucać ze strefy komfortu, to Benjaminowi Chaudowi, autorowi „Żegnaj Skarpetko!“ się to ze mną udało. Miotałam się przez kilka tygodni pomiędzy odpowiedziami na powyższe pytania [nr 1 i nr 2], czasami odpowiadając na pierwsze z nich zdecydowanym „nie!“, momentami zbliżając się do odpowiedzi na pytanie drugie. Aż w końcu złapałam się na tym, że dawno żadna książka nie skłoniła mnie do tylu przemyśleń, co ta. A mali czytelnicy, którym czytam o Skarpetce domagają się historii jeszcze raz i jeszcze…

„Żegnaj Skarpetko!“ nie jest cukierkową opowieścią o doskonałym świecie. To historia o rozczarowaniu, które jest mieczem obosiecznym [rozczarowani bywają bowiem najbardziej rozczarowujący], o samodzielnym decydowaniu, które bywa ryzykowne, bo przecież tam, gdzie wybór, tam i strata. „Żegnaj Skarpetko!“ to też opowieść o rozstaniu, na które rzadko jesteśmy gotowi, nawet gdy sami je prowokujemy. I jeszcze o odpowiedzialności, wdzięczności i o tym, że ten sam królik może nam ciążyć lub nie, w zależności od poziomu tęsknoty za nim. To smutny obraz pożegnań i wzruszające przedstawienie powitań. To też książka o relacjach i o tym, że nie zawsze wiemy, jakie one mają dla nas znaczenie. O wyrzutach sumienia, które bywają toksyczne, ale i czasami całkiem przydatne.

A może to wszystko mi się tylko wydaje? Może to zwykła przypowieść o tym, by nie porzucać zwierząt, gdy poczujemy się nimi znużeni? Myślę gorączkowo i znów kartkuję „Skarpetkę“. I w głowie pojawia mi się jeszcze więcej sensów.

Przeczytajcie tę niewygodną i nieoczywistą historyjkę królika rasy baran. Porozmawiajcie o niej ze swoimi dziećmi. Podyskutujcie o niej ze swoim ukochanym/ukochaną. A gdy znajdziecie odpowiedź na pytanie nr 2, napiszcie do mnie koniecznie.

Benjamin Chaud, Żegnaj Skarpetko!, Poznań: Zakamarki

Książka do kupienia tutaj.

Inne inspeeriowe recenzje Zakamarkowych książek znajdziecie tutaj.