Nawet pary, które długo nie mogą wyrwać się z diabelskiego kręgu zranionych uczuć, obarczania się poczuciem winy, złości, reaktywności lub po prostu nudy i apatii, mają szansę na lepszą przyszłość. Mogą liczyć na związek pełen miłości, radości, zadowolenia z seksu oraz bliskości, a także relacje podobne do tych, które ich łączyły dawniej.

Poprzez rozwijanie lub wzmacnianie pewnych nawyków w związku (które lata temu wydawały się naturalne), możecie na nowo rozpalić płomień uczuć oraz zbudować zdrowsze, szczęśliwsze, bardziej zadowalające erotycznie i bardziej świadome relacje.

Zarówno jako mężatkę jak i terapeutkę par zainteresował mnie tytuł tej książki. Mindfulness jest mi bliskie od kilku lat i byłam ciekawa jakie nowe podejście do relacji (zawierające w sobie zagadnienie uważności) znajdę w książce S. J. Scott i B. Davenport. Autorami książki jest coach (Barrie Davenport) oraz ekspert w dziedzinie samorozwoju (Steve Scott). Napisali bardzo konkretny poradnik, podając krok po kroku, jak wprowadzać, utrwalać nowe nawyki w związku. Nie do końcu odpowiada mi język, którego używają („wiadomo, że…”, „każdy człowiek…”, „z pewnością będzie tak, że…”), jednak treść książki jest dla mnie bardzo ciekawa.

Opowieść zaczyna się od stwierdzenia, że człowiek zakochany potrafi odłożyć pewne niesłużące relacji nawyki i skupić swoją uwagę na drugiej osobie, dzięki pozytywnej motywacji. „W nowej miłości drzemie ogromna siła, która może zainspirować Cię do robienia rzeczy dawniej uważanych za niemożliwe. Dzięki niej możesz stać się lepszą wersją samego siebie”. Jednak wiele par po pewnym czasie bycia ze sobą popada w rutynę i dawne nawyki niesłużące relacji wracają do życia. „Jeśli utkniemy dłużej w fazie „postzauroczenia” możemy wegetować przez długie lata w związku nieprzynoszącym satysfakcji”. Według autorów, właśnie na tym etapie możemy zaprosić tzw. mindfulness, czyli świadome, intencjonalne podejmowanie wyborów i decydowanie o działaniach w zakresie budowania związku.

Dzięki mindfulness zwiększa się wrażliwość małżonków na siebie, dbanie o dobrostan każdego z członków relacji, a zmniejsza reagowanie emocjonalne w sytuacjach trudnych i koncentrowanie się głównie na potrzeby własne.

Autorzy książki przedstawiają 25 nawyków, które dotyczą typowych problemów z jakimi borykają się pary, a także aktywnych działań pomocnych przy dbaniu o łączącą dwoje ludzi więź. Są to nawyki podtrzymujące dobre relacje, zapobiegające przyszłym kłopotom w związku oraz pomocne, gdy para przeżywa kryzys. Proponują wyszczególnienie obszaru trudnego w związku, wyszukanie odpowiedniego nawyku, który może być w danej sytuacji pomocny i stosowanie go przez 4-6 tygodni. W książce znajdujemy szczegółowy opis ośmiu kroków kształtowania pozytywnych nawyków w związkach.

Najważniejsza i podstawowa zasada dbania o relacje brzmi: SPOTKANIA. Chodzi o to, że dobra relacja wymaga poświęcenia jej czasu, energii i komfortu emocjonalnego. Partnerzy do bliskości potrzebują czuć, że są ważni, zauważani, słyszani. Spotkania mają służyć rozmowie o sobie, swoich uczuciach, potrzebach, doświadczeniach. Mają służyć wysłuchaniu partnera/ki. Ustalenia czy jest coś do wypracowania, by w relacji działo się lepiej.

Kolejnymi nawykami są np. codzienne zaangażowanie, szacunek i życzliwość, akceptowanie partnera, tworzenie wspólnych rytuałów, konstruktywne zarządzanie gniewem, czerpanie radości z życia, praktykowanie empatii, szybkie leczenie ran, odizolowanie od elektroniki użytkowej, częsty dotyk, kochanie siebie samego, uważne przepraszanie. Wszystkie nawyki są dokładnie opisane: na czym polegają, dlaczego są tak istotne według autorów oraz jak je wprowadzać w życie. Podobają mi się liczne, bardzo konkretne wskazówki np. przykładowa lista do dyskusji, obszary, które należy brać pod uwagę, tworząc wizję relacji, przykłady pozytywnych cech partnera, test: ocena temperatury związku, lista możliwości spędzenia wspólnie czasu i wiele innych.

Podsumowując, książkę polecam każdemu/każdej, kto jest w relacji bliskiej lub chce taką zbudować. Pomocna będzie zarówno jako profilaktyka, by działo się w relacji dobrze, jak i w kryzysie związku. Jako terapeutka dostałam przydatne zebranie ważnych obszarów, o które należy dbać w świadomym budowaniu związku. Jestem wdzięczna!

Krystyna Zelek

S. J. Scott, B. Davenport, Mindfulness w związku. 25 nawyków, które zwiększają intymność, pielęgnują bliskość i pogłębiają więzi, Przekład: Arkadiusz Romanek, wydawnictwo Sensus.