Książka – książeczka, którą można przeczytać w 15 minut, ale warto zostać przy niej na całe dnie, a może nawet tygodnie. Może nas na moment zaczarować poprzez przykuwającą uwagę grafikę lub położyć na łopatki po tym jak otworzy w nas nieznane obszary. „Ta konkretna książka wyposaży Cię w narzędzia, dzięki którym odkryjesz, czego naprawdę pragniesz. A potem wyznaczysz drogę”.

Tematyka książki dotyczy każdego człowieka bez względu na płeć, wiek, narodowość. Każdy bowiem zmierza w jakimś kierunku, do jakiegoś celu. Jednak wiele osób idzie nieświadomie, poddaje się chwili, decyduje się na coś pod wpływem innego człowieka, impulsu. Jednak autorki przekonują, że można nauczyć się samemu odkrywać rzeczy dla nas ważne, określać je i osiągać. Robimy to zresztą całe życie, obieramy jakiś kierunek. Dlatego myślę, że ta książka z powodzeniem może towarzyszyć odbiorcy przez całe życie i pozwalać na różnych etapach życia odkrywać cele, które się zmieniają i być pomocną w ich osiągnięciu. Autorki uczą nas na co na danym etapie, krok po kroku, zwracać uwagę, zmuszają do myślenia, do grzebania w sobie, do rozwoju ( np. „co jest dla Ciebie ważne? Co jest dla Ciebie mniej ważne?”).

Cenne dla mnie jest to, że  książka jest uniwersalna jeśli chodzi o odbiorcę, bo nie ma przesycenia treścią, jest słów tyle ile trzeba, minimum teorii, a dużo kluczowych haseł, krótkich sentencji, rad. Jest też miejsca na zapis swoich rozważań („Co będziesz robił za 2 lata, 5 lat, 10, 15, 20. Narysuj to”, „Zaznacz ważne dla Ciebie wartości na planie tortu według ich ważności”.)

Język jest czytelny dla każdego poprzez swoją bezpośredniość i prostotę. Poprzez zmiany w formie zapisu (zmiana barwy i wielkości czcionki) książka nie nuży, a wręcz przeciwnie, jest łatwiej zapamiętywana. Może to być interesujące i pomocne dla młodszych czytelników.

Podoba mi się w niej wiele jeszcze innych rzeczy np. piękne w swojej prostocie wydanie, rozmiar pozwalający nosić książkę w torebce, niczym stałego kompana w podróży, zestawy ćwiczeń zaproponowane w książce.

Książka może posłużyć jako swoisty poradnik lub narzędzie terapeutyczne wykorzystane np. przez psychologa, terapeutę, pedagoga, rodzica w pracy z klientem, uczniem, dzieckiem.

Dla mnie osobiście jest to kolejna książka, która dołączyła do listy moich „ulubionych”. Będę nią obdarowywała i będę ją polecała!

Krystyna Zelek

Paulina Mechło, Aneta Rostkowska-Gerlach, Cel. Odkryj, określ, osiągnij, wydawnictwo Znak