Kolejny inspirujący piątek za nami. Tym razem o rozwoju osobistym w kontekście Nowego Roku. Jak się rozwijać i co rozumieć przez określenie „rozwój osobisty”? Na te pytania jak i wiele innych odpowiedziały inspeeriowe specjalistki Agnieszka Pawłowska i Joanna Krajewska. Poniżej fragment audycji do przeczytania, cała audycja zaś do odsłuchania w pliku audio.

Magdalena Sobczak (Blue FM): A o czym dzisiaj będziemy rozmawiać?

Agnieszka Pawłowska (nauczyciel MBSR): Właśnie w klimacie Nowego Roku dzisiaj o rozwoju osobistym?

MS: No właśnie, a co to takiego jest?

AP: Rozwój osobisty nie jest łatwy do zdefiniowania. Można go rozumieć na bardzo wiele sposobów. Bo dla każdego możemy być zupełnie czymś innym: inną drogą, inną potrzebą czy też doświadczeniem. Ale tak mówiąc najprościej to cały szereg działań, które zmierzają do tego, by lepiej wykorzystywać swój potencjał, swoje możliwości, pracować nad relacjami z innymi ludźmi, nad swoją osobistą motywacją. Tak naprawdę rozwój osobisty składa się z wielu obszarów w kwestii poznawania samego siebie, budowania własnej wartości, wyznaczania sobie celów, zdobywania wiedzy, ale też przebywania z ludźmi którzy nas inspirują- wpływają na nas pozytywnie.

MS (Blue FM): Dużo tego…

AP: Bardzo dużo, tak naprawdę każdy znajdzie tutaj obszar dla siebie. Dodatkowo jeszcze, bo za prosto by było, rozwój osobisty może mieć charakter zawodowy, czyli związany ze ścieżką kariery, czyli poprawianiem kwalifikacji.

MS (Blue FM): No dobrze, wiemy teraz co to jest rozwój osobisty, a jak w takim razie możemy o niego dbać?

Joanna Krajewska (coach): Są takie dwie metody, które można stosować na szczęście jednocześnie. Po pierwsze indywidualne spotkania czy warsztaty, co my też proponujemy w inspeerio i po drugie to własne wycieczki, czyli lektury, rozmowy z przyjaciółmi, słuchanie wywiadów…

MS (Blue FM): Na nasz rozwój osobisty, mam wrażenie, ma wpływ coś co nam w życiu trochę przeszkadza, a właściwie nie w życiu tylko w nas samych. Co z tym fantem zrobić dalej?

JK: Klasyczne podejście do zmiany zachowań polega na tym, że mówimy: Tak! Teraz! Od jutra! Zaczynam!… i całą energię „ładujemy” w te postanowienia. Najpierw należy się z ciekawością i uważnością przyjrzeć i ewentualnie zreformować. Siły przeszkadzające, które nam się wydaje uniemożliwiają nam rozwój, to są właśnie często siły, które można w tym rozwoju zastosować.[…]