Małe zawiasy wprawiają w ruch duże drzwi.
fragment książki

Wszyscy wiemy, jak to działa. Chcemy zmiany w swoim życiu. Obojętnie, w jakim zakresie – każdy z nas ma coś „swojego”, nad czym usiłuje pracować (lub odkłada w nieskończoność rozpoczęcie takiego wysiłku), a co mogłoby znacznie poprawić jakość naszego życia. Mamy te swoje wymówki, z których najsłynniejszą jest oczywiście brak czasu spowodowany całą masą ważniejszych spraw.

Stop. Tak być nie może. Ciągły pośpiech i narzekanie na nadmiar obowiązków nic dobrego nie wróżą. Tak samo jak i bezskuteczna walka z zaprowadzaniem nowych nawyków, które w niewytłumaczalny sposób nie chcą stać się częścią naszej codzienności. Jak się z tym uporać? Steve Scott ma dla Was pewną propozycję.

Swą procedurę nazwał „piętrzeniem nawyków”, bo dokładnie o to właśnie chodzi – by kilka drobnych zmian złączyć w jeden schemat działania. Jest jednak parę kluczowych zasad – między innymi, nawyki muszą być krótkie, łatwe do wykonania, powinny też być zamkniętymi czynnościami (nie da się ich rozbudowywać). Samo budowanie procedury opiera się na klasycznym mechanizmie warunkowania instrumentalnego – za każdy poprawnie wykonany schemat powinniśmy się nagrodzić, chociażby dobrym słowem wypowiedzianym przed lustrem. Równie istotny jest także bodziec wyzwalający, który będzie sygnalizował nam konieczność uruchomienia procedury – wyraźnie określone miejsce i czas działania (przykładowo: tuż po śniadaniu, zaraz po przebudzeniu, w drodze do pracy czy na uczelnię).

Pomysł na piętrzenie nawyków to zdecydowanie największy plus książki. I choć brakowało mi nieco argumentacji stricte naukowej, to sama procedura jest opisana niezwykle precyzyjnie, więc czytelnik bez problemu może zabrać się za tworzenie swojej własnej rutyny. Pomogą mu w tym przykłady drobnych zmian, które autor ułożył według 7 kategorii: wydajność, relacje, finanse, porządek, duchowość i samopoczucie psychiczne oraz zdrowie. Nie wszystkie z propozycji przypadły mi do gustu i nie z wszystkimi się zgadzam, lecz bez wątpienia będą dobrą inspiracją lub krokiem ku stworzeniu własnej, oryginalnej listy nawyków, która odpowiadać będzie w stu procentach Waszym potrzebom.

Sama stworzyłam swoją procedurę z pomocą książki Steve’a Scotta i powoli zaczynam wprowadzać ją do swej codzienności. Wybrałam poranek, bo to moja ulubiona pora dnia, zmiany z propozycji autora połączyłam z własnymi pomysłami, stworzyłam „check listę” i rozpoczynam kolejną próbę przemieniania w nawyki tych czynności, które z pewnością podniosą jakość mojego życia, gdy tylko staną się jego nieodłączną częścią.

Autorka: Natalia Stasiowska

Opis: Natalia, studentka psychologii z pasji i zamiłowania. Uwielbia długie rozmowy, fotografuje swoją codzienność, chcąc pokazać innym piękno tego, co nas otacza. Dużo pisze – od dziecka prowadzi pamiętniki i blogi, nie wyobraża sobie życia bez książek. Z radością uczy się nowych rzeczy i poznaje świat.

Steve Scott, Piętrzenie nawyków. 97 małych zmian, które odmienią Twoje życie, wydawnictwo Sensus. 

[kup ident=pienaw]