Sylwestrowa noc to czas oceny tego, co udało nam się w mijającym roku zrealizować, jak też wyjątkowa sposobność do snucia planów na przyszłość.

Tym, co może Wam w obu tych aktywnościach pomóc jest proste ćwiczenie coachingowe STOP/START/CONTINUE. Kończymy nim większość naszych warsztatów, dlaczego zatem nie zakończyć nim starego roku? Zmierzcie się z tym prostym ćwiczeniem, by uświadomić sobie, jakie zachowania Wam sprzyjają, jakie wręcz przeciwnie i co jeszcze musicie do swojej codziennej rutyny wprowadzić, by zrealizować swoje noworoczne plany.

Oto ćwiczenie: Określ swój cel na kolejny rok (np. „Zostanę liderem na rynku w zakresie usługi x”). Podziel kartkę na trzy kolumny: START, STOP i CONTINUE. Zastanów się teraz, który z Twoich nawyków obecnych w 2013 chciałbyś wyeliminować, gdyż stał na przeszkodzie realizacji Twojego celu (wpisz go w kolumnę STOP), który nawyk wdrożyć (START), a który z nawyków obecnych w poprzednim roku utrzymać, gdyż masz wrażenie, że wnosi on do Twojego życia dużo dobrego (CONTINUE).

W kolumnie STOP można przykładowo wpisać nawyk bezproduktywnego przesiadywania godzinami przed komputerem, w kolumnie START – czytanie czasopism związanych z obszarem Twojej pracy, a przy CONTINUE – uczestnictwo w cyklicznych spotkaniach branżowych, dzięki którym nawiązujesz wartościowe biznesowe kontakty. Ważne jest, by zachowania, które pragniesz rozpocząć (START), równoważyły zachowania, które postanowiłeś wyeliminować (STOP). Koniecznie powieś też uzupełnioną tabelę – wraz z celem na rok  kolejny – w widocznym miejscu, by służyła Ci jako przypomnienie przez cały kolejny rok.

Powodzenia! I wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Autorką wpisu jest Sabina Sadecka, psycholożka.