Znacznie lepiej jest zakładać, że jest się kochanym przez partnera, niż zakładać, że jest się niekochanym. W obu przypadkach zachęcamy bowiem partnera do zachowań zgodnych z naszym założeniem.
Bogdan Wojciszke

[…] nie widziałem jeszcze ludzi, którzy spotkaliby się w dobrym miejscu życia. Takiego miejsca w życiu nie ma i być nie może. Zawsze zdaje się, że jest zbyt późno czy zbyt wcześnie; że zbyt wiele doświadczenia albo zbyt mało. Zawsze coś stoi na przeszkodzie.
Marek Hłasko

Jeśli nie spełniam Twoich oczekiwań, nie obrażaj się.
Przecież to są Twoje oczekiwania, a nie moje obietnice.
Friedrich Hebbel

Jakiej kobiety poszukuje mężczyzna? Tym pytaniem autorka rozpoczyna pierwszy rozdział swojego krótkiego poradnika “Jak na co dzień budować szczęśliwą relację z partnerem?”, wydawnictwa NOVAE RES. W mojej głowie zapala się automatycznie czerwona lampka – oho! To pewnie kolejna książka wypełniona po brzegi banalnymi frazesami na temat relacji damsko-męskich, mówiąca kobietom, jak powinny wyglądać i zachowywać się, by przyciągnąć i usidlić faceta. Jak bardzo się pomyliłam, na szczęście (!), to wiem tylko ja.

Autorka, psycholożka, kieruje swoją książkę do kobiet – owszem, ale nie stawia się na eksperckim piedestale i nie stara się przedstawić jednej właściwej “instrukcji obsługi mężczyzny”. Każdy rozdział to próba przyjrzenia się innemu aspektowi komunikacji i ogólnego funkcjonowania w związku, zarówno z kobiecej jak i męskiej perspektywy. Autorka proponuję nam próbę znalezienia rozsądnego kompromisu, lepszych sposobów na codzienne porozumiewanie się oraz wyjście ze szkodliwych damsko-męskich schematów. I co dla mnie osobiście najważniejsze – zakłada, że dobrze byłoby, gdyby praca nad relacją z partnerem zaczęła się od pracy nad sobą samą.

Ale co to właściwie znaczy? Czy w takim razie wracamy do punktu, w którym powinnam zrobić to… powiedzieć tamto… założyć tę sukienkę…? Autorka nie owija w bawełnę – tak, wygląd w rozumieniu dbania o swoje ciało i higienę – jest ważny, nie tylko dla mężczyzn. Podkreśla jednak, że jeszcze ważniejsze, w kontekście budowania szczęśliwych relacji, jest zadbanie o swoje życie i rozwój wewnętrzny – praca nad samoświadomością, osobistym wglądem, wewnętrznym spokojem, który dla wielu kobiet wydaje się nieosiągalnym konstruktem, zarezerwowanym tylko dla niezamężnych i bezdzietnych. Nic bardziej mylnego.

Domeną nas kobiet, jest to, że w ciągłej pogoni za uszczęśliwianiem najbliższych zapominamy o sobie. Czy nie masz czasem wrażenia, że troszcząc się o partnera, dzieci, przyjaciół i krewnych, nie wystarcza ci czasu na zastanowienie się, co jest najważniejsze dla ciebie samej? A przecież bez poczucia szczęścia, wewnętrznej harmonii i szczerej wiary w swoją wartość nie da się zbudować udanego związku.
cytat z książki

W tym cytacie zawarta jest myśl przewodnia całego poradnika, ta krótka, ale jakże trudna, recepta na udany związek – pracę nad relacją zaczynamy od siebie. Jak to zrobić? Zachęcam Was do lektury. Książka ta dedykowana jest zarówno osobom będącym w związku, jak i tym, które nie trafiły jeszcze na odpowiednią dla siebie osobę. Oprócz dużej dawki wiedzy, znajdziecie w niej bystre poczucie humoru pomieszane z inspiracją do refleksji i naprawdę realnych do wprowadzenia zmian.

Iga Stanek, psycholożka i psychoterapeutka w trakcie szkolenia

Ewa Z. Jak na co dzień budować szczęśliwą relację z partnerem?, wydawnictwo NOVAE RES