Wiedza z zakresu psychologii jest poupychana w różnych zakamarkach sieci. Szukamy jej na portalach, blogach, vlogach, webinarach. Jest na wyciągnięcie ręki – wymaga od nas jednak zaangażowania czasowego w konsumowanie treści. A czasu mamy jak na lekarstwo. Dziś chciałabym podzielić się z Wami odkryciem kilku ostatnich miesięcy. Tym odkryciem są podcasty – internetowe audycje dedykowane konkretnym obszarom tematycznym, które możemy odsłuchiwać przy pomocy urządzeń mobilnych czy komputerów. A co najlepsze, możemy słuchać ich przy okazji – w drodze do pracy, jadąc autem, sprzątając dom czy biegając. Od czasu, gdy na moich słuchawkach i w głośnikach zagościły podcasty, wykonywanie prostych czynności stało się ekscytujące i wypełnione konkretną, bardzo merytoryczną treścią.

Z czym to się je?

Podcasty są bezpłatnymi publikacjami dźwiękowymi, które układają się w cykle odcinków. Swoje kanały podcastowe prowadzą blogerzy i specjaliści w danych dziedzinach, często zapraszają do swoich audycji ekspertów. Najprościej jest je odsłuchiwać poprzez aplikacje mobilne takie jak aplikacja Podcasty (natywna aplikacja dla iOS), iTunes, Pocket Casts, Overcasts, Pocast Addict (ta ostatnia aplikacja jest dedykowana użytkownikom Androida).

Rekomendowane podcasty z ogromem wiedzy psychologicznej

Jeśli już rozpoczęliście przygodę z podcastami lub chcielibyście spróbować, przygotowałam dla Was listę kanałów, które warto subskrybować, a które dotyczą szeroko pojętego rozwoju osobistego i psychologii:

Uniwersytet SWPS

https://itunes.apple.com/pl/podcast/uniwersytet-swps/id1313943914?l=pl&mt=2 – kopalnia wiedzy psychologicznej w formie podcastu, który jest zbiorem wykładów psychologów i ekspertów z branży coachingu, HR-u, zdrowia. Prezentuje najnowsze dokonania psychologii i porusza takie tematy jak m.in. wpływ gier komputerowych, mindfullness, praca zespołowa, wpływ reklamy. Bardzo różnorodnie i zawsze merytorycznie.

Z pasją o mocnych stronach

https://nearperfectperformance.com/pl/category/podcast/ podcast prowadzony przez certyfikowanego trener Gallupa i pasjonata produktywności. W swoich audycjach Dominik Juszczyk skupia się na tym, jak wykorzystywać swoje mocne strony i zwiększać osobistą wydajność. Podaje wiele konkretnych sposobów zwiększania swojej produktywności.

Więcej niż edukacja

http://wiecejnizedukacja.pl/category/podcast/ – podcast poświęcony tworzeniu niekonwencjonalnej edukacji, wychodzeniu poza bariery, jakie stwarza system publicznej edukacji. Znajdziecie tam audycje poświęcone edukacji domowej, wywiady z osobami, które próbują zmieniać system edukacji, eksperymentują z różnorodnymi technikami uczenia się. Wiele inspiracji dla osób uczących się i uczących innych.

Sztuka Prostego Życia

https://simplicite.pl/sztuka-prostego-zycia-rusza-moj-podcast/ – kanał poświęcony minimalizmowi, uruchomiony niedawno przez Katarzynę Kędzierską – autorkę popularnego bloga simplicite.pl i książki „Chcieć mniej”. Polecam szczególnie osobom zmęczonym konsumpcją, poszukującym sposobów na ograniczanie dóbr materialnych i upraszczanie swojego życia.

Więcej niż zdrowe odżywianie

http://www.wiecejnizzdroweodzywianie.pl/category/podcast/ – podcast nie dotyczy bezpośrednio tematów psychologicznych, ale dotyka obszarów związanych z naszym zdrowiem. Goście podcastu – eksperci w zakresie zdrowego odżywiania, lekarze, dietetycy mówią o tym, jak ważna jest zbilansowana dieta, by nasze ciało i umysł chciały ze sobą efektywnie współpracować. Ogrom wiedzy o zdrowym życiu w pigułce!

Jeśli sami chcecie dorzucić do tej listy swoje podcastowe inspiracje, dajcie znać na fanpage’u. Chętnie dowiem się, jakie podcasty śledzicie i gdzie poszukujecie psychologiczno-rozwojowych inspiracji.

Marta Nowakowska