W minioną sobotę w inspeerio odbył się trzeci warsztat w ramach „Wiosennej Szkoły Psychologii pt. „Zaburzenia psychiczne. Jak je rozpoznawać?”. Skondensowana porcja wiedzy o zaburzeniach z osi I i II klasyfikacji DSM-IV podana w przystępnej formie i z wykorzystaniem case’ów z praktyki psychoterapeutycznej… Tak w telegraficznym skrócie można określić to, co było naszym udziałem podczas warsztatów.

Oprócz przyjrzenia się kryteriom diagnostycznym depresji, nerwicy, schizofrenii i zaburzeń osobowości, mieliśmy okazję poobcować z książkowymi i filmowymi bohaterami przejawiającymi symptomy tych zaburzeń. Dzięki temu, mogliśmy odtworzyć klimat emocjonalny i główne wątki do pracy terapeutycznej, jakie wnoszą osoby borykające się z trudnościami natury psychologicznej.

Staraliśmy się dystansować od etykiet i stereotypowego postrzegania zaburzeń, a w zamian za to dać uczestnikom garść naukowej wiedzy opartej na badaniach i doprawionej sporą dawką doświadczeń z gabinetu i praktyki klinicznej. Dzięki temu abstrakcyjne konstrukty takie, jak „schizofrenia” czy „borderline” zyskały ludzką twarz i bardziej realny wymiar.

Takie studium zaburzeń pozwoliło nam wniknąć głębiej w ich istotę i dać pole do własnej eksploracji dla osób pracujących z ludźmi. Nie tylko psychologów czy psychoterapeutów, ale także m.in. pedagogów, nauczycieli, osób zajmujących się psychologią sprzedaży. Wszystkich, którzy na swojej drodze zawodowej czy prywatnej mogą napotkać osoby z trudnościami. Jak je rozpoznawać? Jak sobie z nimi radzić? Jak pomagać ludziom, którzy cierpią? Mamy nadzieję, że podczas warsztatu udało nam się wspólnie wypracować odpowiedź na choćby część z nurtujących Was pytań.

Tymczasem zapraszamy na kolejny warsztat w ramach „Wiosennej Szkoły Psychologii” . Tym razem zajmiemy się naszą samooceną, jej wpływem na podejmowane przez nas działania i cele, jakie sobie stawiamy. Na warsztacie przećwiczymy techniki wzmacniania poczucia własnej wartości. Zapraszamy 20 czerwca na warsztat „O poczuciu własnej wartości. Jak dbać o swoją samoocenę?”. Szczegóły wkrótce, a zapisy pod adresem: m.kondys@opsychologii.pl. Do zobaczenia w inspeerio!

Autorką wpisu jest Marta Kondys – trenerka w inspeerio.