Zespół Aspergera  jest nadal do pewnego stopnia okryty tajemnicą. (…) Mimo iż spełniamy kryteria diagnostyczne zespołu Aspergera i zaburzeń ze spektrum autyzmu, każdy z nas ma całkowcie odmienne cechy. Zdiagnozowanie zespołu Aspergera może trwać wiele lat i często tak się dzieje. Powodem jest to, że nawet te cechy, które wydają się bezdyskusyjne, u różnych ludzi mogą objawiać się w odmienny sposób.

Dla osoby ze spektrum autyzmu wyróżnianie się w świecie, w którym wiele osób walczy o to, aby je zauważyć, jest często nie tylko łatwe, ale wręcz naturalne. Bądźcie z tego zadowoleni. Odmienność jest nie tylko fajna, jest wyzwalająca.

fragmenty książki 

Luke Jackson to postać wyjątkowa. Zaledwie 26-letni, autor książki Seks, prochy i zespół Aspergera – przewodnik po dorosłości dla osób z zespołem Aspergera, już jako nastolatek zaczął działać na rzecz społeczności osób ze spektrum autyzmu. Jest pisarzem, prelegentem, psychoedukatorem, a w swoich książkach opisuje codzienne wyzwania i trudności oraz problemy związane z wrażliwością sensoryczną, z jakimi muszą sobie radzić osoby z zespołem Aspergera. U niego samego zespół Aspergera zdiagnozowano już w dzieciństwie. Luke stał się swego rodzaju mentorem dla osób ze spektrum, jak również dla ich rodzin. Jego spostrzeżenia, sugestie i praktyczne wskazówki będą, moim zdaniem, równie cenne dla psychologów specjalizujących się w spektrum zaburzeń autystycznych u nastolatków i młodych dorosłych.

Autor opisuje swoje doświadczenia z różnych obszarów życia. Porusza problemy związane z burzliwym okresem dojrzewania, wyzwania związane z edukacją i podjęciem pierwszej pracy, wspomina przypadki bullyingu w szkole (którego doświadczył na własnej skórze), zgłębia temat używek, szczególnie narkotyków – tak niestety popularnych wśród młodzieży – a także pierwszych intymnych relacji. Tytuł książki może wydawać się prowokujący – jej tematyka ma jednak ogromne znaczenie dla młodych osób z zespołem Aspergera.

Naukowcy i psychologowie dopiero zaczynają zauważać i oceniać w pracy profil sensoryczny swoich podopiecznych. Powyższa lektura dostarczy czytelnikowi nie tylko potrzebnych informacji do lepszego zrozumienia i nakreślenia owego profilu, ale także dogłębnej analizy wielu zagadnień związanych z przeżywaniem i życiem wewnętrznym osób z zespołem Aspergera, jak i ze spektrum autyzmu. Takiego wglądu nie znajdziemy w typowo akademickich pozycjach. W końcu Luke nie zanudza czytelników encyklopedycznymi wywodami na temat całościowych zaburzeń rozwojowych – zamiast tego, zabiera nas w osobistą podróż po najtrudniejszych latach jego życia. Podkreśla on ogromne znaczenie właściwie postawionej diagnozy, jako aspi cierpiący równocześnie na zaburzenia dwubiegunowe. Wiemy, że ASD i problemy zdrowia psychicznego, takie jak depresja, czy stany lękowe są ze sobą powiązane – tym większa potrzeba świadomych, wrażliwych terapeutów i psychologów, potrafiących zanurzyć się w tym wyjątkowym świecie młodych osób z zespołem Aspergera.

Seks, prochy i zespół Aspergera – przewodnik po dorosłości dla osób z zespołem Aspergera stanowi niezwykłe połączenie poradnika i autobiograficznej opowieści autora, przedstawionej z rozbrajającą szczerością i urokiem charakterystycznym dla aspich. W pełen humoru sposób opisuje największe wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć nastolatkowie i młodzi dorośli z ASD, nie stroniąc przy tym od tematów uważanych powszechnie za tabu. Książkę polecam szczególnie nastolatkom i młodych dorosłych z zespołem Aspergera oraz ich rodzicom, ale także wszystkim psychologom i terapeutom specjalizującym się w zaburzeniach ze spektrum autyzmu.

Iga Stanek

Luke Jackson, Seks, prochy i zespół Aspergera. Przewodnik po dorosłości dla osób z zespołem Aspergera, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego