Nawet nie wiecie, ile się uczę będąc w kontakcie z osobami współtworzącymi ten portal. Każde nasze spotkanie, artykuł, dyskusja na naszym wewnętrznym forum – ładuje mi emocjonalne i merytoryczne akumulatory. Dziękuję Wam! Agnieszko, Agnieszko, Agnieszko, Asiu, Maćku, Kasiu, Marysiu, Marto (kolejność przypadkowa). Współpraca z Wami to zaszczyt! Nie wiem, gdzie byłabym bez Was. Wiem za to na pewno, gdzie byłby bez Was nasz portal. Nie byłoby go. Życzę Wam/nam jeszcze lat takiej współpracy.

portalu nie byłoby też bez Was, którzy czytacie nas i odwiedzacie. Gdyby nie to, że codziennie spotykamy się w gabinecie, że piszecie e-maile, dzwonicie, komentujecie na facebooku, pytacie o warsztaty, wykłady, patronaty… – nie byłoby dla kogo pracować i z myślą o kim rozwijać się. Dziękuję, że jesteście!

A oto, co działo się u nas w sierpniu.

Jakie warsztaty zrealizowaliśmy w ostatnim miesiącu wakacji?

IMG_5862Marta Kondys i Maria Sitarska poprowadziły w sierpniu warsztat: „Jak dbać o swoją samoocenę?”. Uczestnicy rozprawiali się ze swoim Wewnętrznym Krytykiem, wypisywali swoje wartości i wskazywali swoje zasoby. To było kilka wspaniałych godzin intensywnej pracy nad rozwojem osobistym.

W sierpniu odbyły się również międzynarodowe warsztaty dla grupy polsko-ukraińskiej organizowane przez Forum Kultur. Jednym z istotnych celów warsztatów było przełamanie kulturowych stereotypów i integracja młodzieży polsko-ukraińskiej. inspeerio wzięło udział w tej inicjatywie – przeprowadziliśmy dla młodych Polaków i Ukraińców warsztaty na temat stereotypów.

Agnieszka Pawłowska gościła na Sferze Psyche w Concordii w Poznaniu. Poprowadziła zajęcia na temat uważności dla osiemdziesięcioosobowej grupy! Uczestnicy medytowali, skupiali się na uważnym oddechu i wchodzili w uważny kontakt z drugim człowiekiem. Uwielbiamy te uważne spotkania z Wami!

Agnieszka Pawłowska poprowadziła też z Lucyną Wieczorek warsztaty: „Jak wykorzystać “tu i teraz” dla lepszej jakości życia oraz co robić aby mieć lepsze relacje z ważnymi osobami i nie ulegać zabójcom empatii”. Ten warsztat zakończył cykl warsztatów pt.: ”Inspeerujące wakacje z uważnością i empatią” współorganizowanych ze Szkołą Trenerów Komunikacji opartej na Empatii.

O czym pisaliśmy w sierpniu?

silawoliW sierpniowym numerze „Pani” ukazały się wypowiedzi Sabiny Sadeckiej na temat tego, jak radzić sobie z natłokiem myśli i niesłużących nam emocji, gdy nasze starania o dziecko przedłużają się.

Portal egodziecka opublikował też artykuł Wiktorii Jaciubek na temat sześciolatków rozpoczynających szkołę.

Maciej Gendek
napisał o nadużywaniu siły w rodzinach z problemem uzależnienia. Artykuł przeznaczony jest przede wszystkim dla osób współuzależnionych. Maciej pisze w nim o tym, jak „patologie” związane z używaniem siły, „dziedziczone” są z pokolenia na pokolenie. Artykuł zawiera też wskazówki na temat tego, jak korzystać z siły w relacjach w sposób konstruktywny. Cały artykuł Macieja znajdziecie tutaj.

Jeśli cenicie Analizę Transakcyjną, artykuł Agnieszki Woś na temat tego, dlaczego nie zmieniamy tego, co nam przeszkadza, jest właśnie dla Was. „Nierozpoznanie to nieświadomy mechanizm ignorowania informacji, które mogłyby umożliwić realne rozwiązanie problemu” – pisze Agnieszka. O typach nierozpoznań przeczytacie pod tym linkiem.

Agnieszka Kaluga wyznała miłość książce Iwony Chmielewskiej. Recenzowany egzemplarz był piątym, który zakupiła. Przeczytajcie dlaczego, cała recenzja tutaj.

nonfictionWiktoria Jaciubek, nasz psycholog dziecięcy, zmierzyła się z recenzją książki „E-migranci” Susan Maushart. Pół roku bez dostępu do sieci, telefonu i telewizji – jeśli nie stać byłoby Was na eksperyment, który zaserwowała sobie i swojej rodzinie autorka książki, przeczytajcie choć tę książką. Wiktoria bardzo ją poleca. Całą recenzję znajdziecie tutaj. Wiktoria jest też autorką świetnej recenzji książki na temat macierzyństwa. Dla tych z Was, które przeżywają w swoim życiu rewolucję pt. „dziecko”, polecamy. Artykuł o książce „Macierzyństwo non-fiction” znajdziecie tutaj.

O dylemacie „być blisko czy być bezpiecznym” napisała – przy okazji recenzji książki na temat borderline – Sabina Sadecka, psycholog i psychoterapeutka. Przytoczyła opowiastkę Schopenhauera o jeżozwierzach. I recenzję i książkę polecamy. Znajdziecie ją pod tym linkiem. Sabina przybliżyła też czytelnikom naszego bloga ciekawą publikację na temat szczęścia, w której mnich i psychiatra dyskutują, czego nam trzeba, by być szczęśliwym. O książce przeczytacie tutaj. Kolejna sierpniowa recenzja Sabiny Sadeckiej zainteresuje nastolatków. Książka „Świat do góry nogami” opisuje to, co dzieje się w życiu nastolatki, która traci mamę. To wyjątkowa lektura, jej recenzja znajduje się tu.

Gdyby jednak wskazać najważniejszą książkę, jaką Sabina zrecenzowała dla Was w sierpniu, to zdecydowanie byłaby to „Siła woli” Kelly McGonigal. Zajrzyjcie tutaj, w recenzji znajduje się wszystko, co warto wiedzieć o tej książce.

Dla tych, którzy chcieliby znaleźć sposób na lepsze motywowanie swoich pracowników przygotowaliśmy recenzję książki „Motywacja pod lupą”. Marta Kondys, psycholożka, wypisała w artykule najważniejsze obserwacje zawarte w książce. Znajdziecie je tutaj.

Nad czym skupialiśmy się w sierpniu?

To był miesiąc pod znakiem profilaktyki i radzenia sobie z cyberprzemocą. Musieliśmy w ekspresowym tempie stworzyć scenariusze zajęć z tej tematyki dla licealnej młodzieży. To były tygodnie wypełnione buszowaniem po forach internetowych, odkrywaniem ciekawych książek (znacie „Dobrego trolla”?) i spisywaniem tego w formie interaktywnych zajęć dla młodzieży. Warsztaty na bazie naszych scenariuszy rozpoczną się już w październiku. Już się nie możemy doczekać!

Zamykamy kolejny miesiąc i nastawiamy się na pełne wspaniałych działań dla Was powakacyjne miesiące! Do zobaczenia niebawem.

Podsumowanie spisała Sabina Sadecka.