Świąteczny i noworoczny czas za nami. Styczeń to czas powrotu do codzienności – do wyzwań i trudności, które niesie ze sobą. Jest to też okres, w którym wiele osób myśli o postanowieniach noworocznych. Mowa oczywiście o tych, którzy takie postanowienia stworzyli. Przy tych postanowieniach chciałabym się na moment zatrzymać. Postanowienia noworoczne często zawierają w sobie zmianę i, tym samym, kryją w sobie założenie, że coś, co robiliśmy dotychczas jest niewłaściwe, złe, nie takie, jak byśmy chcieli, sprzeczne z naszymi wartościami lub nie jest pomocne w realizowaniu ważnych dla nas celów.

Podobnie jest w psychoterapii – spotkania psychoterapeutyczne (szczególnie te pierwsze) są skoncentrowane wokół tego, co „nie działa”. Klienci przynoszą karcącą opowieść o samym sobie. O ile uważność na obszary własnej niekompetencji czy trudności może być przyczynkiem do rozwoju i dobrych zmian, o tyle koncentrowanie się WYŁĄCZNIE na nich nie może być pomocne. Właśnie dlatego, w takich sytuacjach chętnie korzystam z propozycji terapeuty Steve’a de Shazera i pytam klientów:

Co w Twoim życiu (małżeństwie, rodzinie, relacjach, przekonaniach, aktywnościach itd.) jest na tyle dobre, że chciałbyś/chciałabyś to utrzymać?

Co do czego (zdarzeń, sytuacji itd.) masz pewność, że chcesz, aby nadal Ci się przydarzało?

Rozmówcy bywają wówczas zaskoczeni i mają kłopot w znalezieniu odpowiedzi.

Proszę wtedy, aby dobrze to przemyśleli i wracamy do tej kwestii podczas kolejnych spotkań. I wtedy okazuje się, że ZAWSZE jest coś, co jest wystarczająco dobre, niewymagające zmian. A kiedy jest coś, czego zmieniać nie trzeba, łatwiej jest wprowadzać te zmiany, których potrzebujemy.

Serdecznie zapraszam również i Państwa do zadania sobie tych pytań. I życzę powodzenia w pracy nad zmianami, które wynikną z Państwa postanowień noworocznych. Jeśli dotyczą one rozwoju osobistego – być może to, co znajdą Państwo w ofercie inspeerio okaże się użytecznym wsparciem?

Oprócz warsztatów, o których poczytacie w newsletterze, w lutym zapraszamy Was na dwa wykłady otwarte. Pierwszy z nich “O pomaganiu: jak skutecznie pomagać i jak dać sobie pomóc. W rodzinie, w pracy, w świecie” wygłosi psychoterapeuta Maciej Gendek, w ramach naszego cyklu “Spotkania z psychologią w Bibliotece Raczyńskich”. Spotkanie odbędzie się 26 lutego o godz. 16.30.

Katarzyna Rawska