Jak być szczęśliwym rodzicem? Pewnie wielu z nas chciałoby uzyskać taką informację. Lecz ta książka poradnikiem nie jest i nie ma w niej odpowiedzi na to pytanie. „Szczęśliwi rodzice” jest ilustrowaną książką dla dorosłych. To album z rysunkami, które przedstawiają etapy życia rodzinnego: od pierwszego zauroczenia, przez urodzenie dzieci, po pojawienie się na świecie wnuków. Mało w niej tekstu, a dużo obrazów.

Nie jest to jednak typowy album z pięknymi ilustracjami. Autorka i rysowniczka, które same są rodzicami, zawarły tu zarówno piękno, jak i trudy życia rodzinnego. Wszystko ukazane jest z dużą dozą poczucia humoru. Oglądamy więc na stronach albumu wymyślne stroje i oryginalne przedmioty – wszystko kolorystycznie i estetycznie dopracowane. Ale jednocześnie widać skrzywioną twarz płaczącego niemowlęcia, zabrudzoną pieluchę, kłócących się rodziców. Ot, po prostu proza życia rodzinnego.

Dobrze jest mieć tę książkę na swojej półce, aby czasami – w chwilach zwątpienia i zmęczenia obowiązkami rodzicielskimi – zajrzeć do niej i przypomnieć sobie, że wielu rodziców doświadcza tych samych trudności. I że to, co teraz wydaje się trudne, szybko minie, ustępując miejsca dumie i radości z faktu bycia rodzicem.

„Szczęśliwi rodzice”, Laëtitia Bourget, Emmanuelle Houdart
Wyd. FORMAT Wrocław 2013