Jednakże to, co kulturowo jest powszechnie akceptowane jako normalne, niekoniecznie musi oznaczać równowagę psychologiczną jednostki oraz jej szczęście i samorealizację.
fragment książki

To, co nie dość dobrze znane często wzbudza w nas strach czy niepokój. Ten z kolei nie raz powoduje, że myślimy na skróty, stereotypowo. Osoby homoseksualne to grupa osób, które często padają „ofiarą” myślenia stereotypowego, automatycznego. Nie oszukujmy się, że przeciętny Kowalski posiada rozbudowaną wiedzę na temat życia gejów i lesbijek. Tak, wie, że preferują oni osoby tej samej płci i organizują parady równości. Jednak czy zadaje sobie pytanie o charakterystyczne cechy osobowości osób homoseksualnych lub o to, jak funkcjonują oni w związkach? Dla tych nieprzeciętnych Kowalskich źródłem odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące homoseksualizmu może być książka „Homoseksualizm męski i kobiecy w perspektywie psychologicznej” Iwony Janickiej i Marcina Kwiatkowskiego.

Sama zawodowo nie pracowałam z osobami o orientacji homoseksualnej, dlatego z zaciekawieniem sięgnęłam po tę pozycję, by dowiedzieć się więcej. Lubię rzetelne źródła wiedzy, dlatego książka od razu mi się spodobała, choćby z powodu długiej listy bibliografii i zapewnienia autorów o powoływaniu się na liczne dane z badań naukowych, w tym autorskich. Myślę, że szczególnie kiedy mamy do czynienia z tematem, który dla wielu osób stanowi tabu,  czy też bywa kontrowersyjny czy trudny – rzetelne dane to duża zaleta. Dzięki temu książka sprawia wrażenie fachowej, a niedowiarków można odesłać bezpośrednio do artykułów naukowych.

Wystarczył rzut oka na zawartość książki i już można dostrzec jej kolejną zaletę – dogłębne podejście do tematu. Pozycja ta składa się bowiem z dziewięciu rozbudowanych rozdziałów. Po zdefiniowaniu homoseksualizmu, poruszona została tematyka tożsamości płciowej oraz koncepcji dotyczących rozwoju tożsamości homoseksualnej. Może to zachęcić czytelnika do refleksji nad tym jak zmieniało się podejście do osób homoseksualnych, od myślenia o nich jak o osobach chorych do pełnej normalizacji i uznania homoseksualizmu za równoległą orientację seksualną. Kolejny rozdział poświęcony jest omówieniu różnorodnych teorii wyjaśniających uwarunkowania homoseksualizmu.

Interesującym punktem książki jest rozdział poświęcony charakterystyce psychologicznej osób homoseksualnych. Autorzy zaprezentowali w nim wyniki badań dotyczących osobowości, temperamentu i płci psychologicznej homoseksualistów, w tym wyniki badań autorskich.

Po przedstawieniu indywidualnej perspektywy funkcjonowania osób homoseksualnych, autorzy opisują funkcjonowanie gejów i lesbijek w roli partnerów oraz jako rodziców. W tych rozdziałach znaleźć można dane dotyczące charakterystyki związków homoseksualnych, ich trwałości czy tego jaki jest najczęstszy podział ról i obowiązków domowych przez partnerów homoseksualnych. Na zakończenie autorzy opisują jak, ich zdaniem, zmienia się nastawienie do osób homoseksualnych. I. Janicka i M. Kwiatkowski podkreślają, że osoby te mają pewne problemy specyficzne dla tej grupy, jednak żyją w tym samym środowisku, co osoby heteroseksualne i często funkcjonują podobnie. Tym, co jest dla nich najbardziej problematyczne okazuje się wcale nie ich seksualność sama w sobie, a nieprzychylność innych osób, które nie rozumieją, że „szczęście jednostki ma charakter subiektywny”.

Na zakończenie pragnę zaznaczyć, że książka ta z powodu opublikowanych w niej licznych wyników badań naukowych, słownictwa psychologicznego i swojej złożoności może nie spodobać się czytelnikom nastawionym na lekturę „lekka i przyjemną”. Wymaga ona skupienia i znajomości (choćby podstawowego) słownictwa z zakresu psychologii czy biologii. Może rozczarować również czytelnika nastawionego na fabułę, opisy przypadków czy strumień swobodnych przemyśleń na temat homoseksualizmu. Pozycja ta przypomina raczej mały podręcznik na temat homoseksualizmu niż powieść, co dla wielu (szczególnie psychologów) może być ogromną zaletą.

Uważam, że „Homoseksualizm męski i kobiecy w perspektywie psychologicznej” jest pozycją, po którą warto sięgnąć. Choćby po to, by poznać życie osób homoseksualnych i nie oceniać ich zbyt pochopnie. Albo nie oceniać wcale. Autorzy książki słusznie zauważyli, że Polska (w odróżnieniu od wielu innych europejskich krajów) jest krajem, w którym ten temat jest pomijany, co nieraz przyczynia się do stygmatyzacji osób homoseksualnych. Zgodnie z przytoczonymi przez autorów słowami Konfucjusza: „Szlachetny każdą rzecz z różnych stron ogląda i nie ma uprzedzeń”, przyjrzyjmy się homoseksualizmowi z różnych stron. Bez uprzedzeń. I akceptujmy, że każdy ma swój własny sposób na szczęście.

Opis: autorką recenzji jest Roksana Nowodworska – psycholog w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie poznawczo-behawioralnym. Na co dzień pracuje głównie z nastolatkami i pacjentami przewlekle chorymi.

Książkę znajdziesz tutaj.