Wszystko, co żyje, kiedyś umiera. Rośliny, zwierzęta, ludzie. Nikt nie żyje wiecznie. Dlatego śmierć jest częścią życia: rodzimy się, żyjemy i potem umieramy. Dobrze jest rozmawiać o śmierci, by lepiej ją zrozumieć i przyzwyczaić się do myśli o tym, że kiedyś nastąpi. Także po to, aby łatwiej nam było zaakceptować rozstania z odchodzącymi bliskimi ludźmi i zwierzętami.
Ludzie nie rozmawiają o śmierci, bo się jej boją. Przede wszystkim dlatego, że tak mało o niej wiedzą. Kiedy zaczną częściej o niej myśleć i nauczą się wielu ważnych rzeczy o tym, jak przebiega, a przede wszystkim o tym, co dzieje się z człowiekiem po śmierci, przestaną unikać i bać się tego tematu.
Cytat z książki
Dlaczego ludzie umierają? Czy w szpitalu wszyscy umierają? Czy w trumnie można się obudzić? – to pytania, zadawane przez dzieci, które u większości rodziców powodują niepewność, niechęć do rozmów na trudne tematy, stanowią tabu, które jest bardzo trudne do przełamania.
Elżbieta Zubrzycka w swojej książce w niezwykły, zaskakująco pogodny i inspirujący sposób przedstawia szereg rad i wskazówek dla zakłopotanych takimi rozmowami rodziców i opiekunów. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej części przedstawione są informacje o tym, co powiedzieć dziecku, jakich pytań powinniśmy się spodziewać w obliczu straty, wyjaśnia co dla dziecka jest trudne i niejasne. Autorka nie tylko podpowiada, w jaki sposób dobrać odpowiednie słowa, ale przedstawia gotowe, napisane łatwym, przyjaznym językiem teksty, które pomogą zainicjować rozmowy z dziećmi na tematy poruszające kwestie straty, tęsknoty, lęku i żałoby.
Część druga książki odnosi się do pytań o to, co dorośli powinni wiedzieć, by z mądrością i spokojem rozmawiać z dziećmi o ich lękach, by być pewnym odpowiedzi, jakich chcemy udzielić najmłodszym. Omówione pytania klaryfikują naszą własną wiedzę na tematy związane z umieraniem i śmiercią, zmuszają do refleksji, zatrzymania się i zastanowienia. Świadomość i pewność swoich poglądów pomaga nam w prowadzeniu wartościowych rozmów z dziećmi.
Ta książka zdecydowanie pomaga nie tylko w przygotowaniu się do trudnych rozmów z dziećmi, ale także w zrozumieniu siebie samego w kontekście tych egzystencjalnych pytań.
Elżbieta Zubrzycka, Trudne pytania dla dorosłych. Jak rozmawiać o stracie, tęsknocie i dziecięcych lękach. Optymistycznie i pogodnie, wydawnitwo GWP
Zobacz też: „Motylek dla dzieci…”
Autorką recenzji jest Magdalena Kiraga – psycholog oraz coach, pracujący w Warszawie. Magda pracuje z dziećmi w różnym wieku. Prowadzi zajęcia treningu umiejętności społecznych dla dzieci z zaburzeniami zachowania oraz konsultacje dla osób dorosłych.