Maria Sitarska i Joanna Krajewska z inspeerio miały niedawno okazjęć opowiedzieć Karolinie Moczyńskiej i widzom TVK Winogrady o nowym cyklu warsztatów psychologicznych skierowanym do macoch. Całość programu do obejrzenia na youtube’ie, poniżej transkrypcja kilku wybranych fragmentów rozmowy.

Karolina Moczyńska (TVK Winogrady): Ruszacie z ciekawymi warsztatami – „Po stronie macoch”. Do kogo kierujecie tę propozycje?

Maria Sitarska (psycholożka inspeerio): […]Chciałybyśmy się zatrzymać po stronie macoch od strony psychologicznej. Dostrzec potrzeby, które są często pomijane, pokazać, że są ważne.

KM (TVK Winogrady): Macoch chyba jest coraz więcej, bo niestety tendencja jest taka, że małżeństwa rozpadają się, rzadziej na szczęście jedna z osób umiera. Czy macochy mają gdzie szukać wsparcia, bo przecież propozycji nie ma zbyt wiele…?

Joanna Krajewska (coach inspeerio): No właśnie nie ma, dlatego my postanowiłyśmy zrobić miejsce dla nich. Gdy przeglądamy fora internetowe czy gazety, to zauważamy, ze poradnictwo ogranicza się do odpowiedzi na pytania jak być dobrą macochą czy partnerką, dla mężczyzny, który ma dzieci… Macocha jest obecnie, jak i w przeszłości słowo określane jako „brzydkie” i to sprawia, że z tą rolą trudno się identyfikować. A to przecież taka rola, z której również można czerpać przyjemność.

KM (TVK Winogrady): A czy mogą przyjść do Was macochy, które mają bardzo dobre relacje ze swoimi dziećmi, pasierbami, partnerami, gdzie wszystko się dobrze układa, a chciałyby się czegoś więcej dowiedzieć?

MS: Oczywiście, tak jak Joanna wspomniała wcześniej ważny jest element grupy wsparcia, samopomocowej, gdzie jednym z istotnych wartości jest wymiana doświadczeń osób na różnym poziomie wiedzy. Osoby, które dobrze sobie radzą, mogą się podzielić jak do tego dochodziły, jakie były trudności.

JK: Dla osób, które nie spotykają się z dużym problemem w związku z sytuacją, w której się znalazły, to jest właśnie miejsce by przyjrzeć się z innej perspektywy, postawić sobie nowe cele, zadać sobie pytanie co jeszcze mogę zrobić, by być szczęśliwsza.

Aktualne informacje na temat wydarzenia znajdziesz na facebooku.