Uważność tej wiosny mocno rozgościła się w inspeerio. Od kwietnia do czerwca kurs MBSR, czyli redukcji stresu na bazie uważności, ukończyły trzy grupy. To był bardzo wyjątkowy czas. Każda z grup wniosła swoje historie, doświadczenia, trudy i odkrycia. To zawsze dla mnie ogromny zaszczyt móc towarzyszyć uczestnikom w ich drodze rozwoju i osobistej zmiany.

Fantastycznie obserwować, że jest to ewolucja w kierunku bardziej uważnego życia. O rzeczywistym procesie, który odbywa się w trakcie ośmiu tygodni kursu, świadczy nie tylko subiektywne odczucie uczestników, ale także wyniki testów, które zawsze robimy na początku i na końcu trwania kursu MBSR. To badanie obejmuje poziom uważności w życiu i poziom odczuwanego stresu. Średni wynik na wiosennych grup MBSR, to wzrost poziomu uważności o 38% oraz spadek poziomu stresu o 42%. A to wszystko w wyniku autentycznego zaangażowania uczestników kursu.

Mam wiele uznania dla pracy, jaką wykonali wszyscy razem i każdy z osobna. Trzymam mocno kciuki za naszych kursantów i za ich wytrwałość w dalszej praktyce uważności. Tak naprawdę kurs MBSR, to zaledwie wstęp do dalszej pracy i kolejnych osobistych odkryć, choć wstęp bardzo istotny. Przez osiem tygodni ćwiczymy uważny kontakt z ciałem, dźwiękami, z myślami i emocjami, uważne patrzenie, jedzenie i uważne chodzenie. Doświadczamy także wspólnie wyjątkowego dnia, który przybliża nas do ciszy i do siebie samego, czyli Dnia Uważności. To wszystko, plus oczywiście praca własna między spotkaniami, daje głęboki wgląd w siebie, swoje potrzeby i wartości, a także to, co potrzebuje większego zadbania i być może zmiany. I choć zmiana bywa ogromnym wyzwaniem, jest także często drogą do czegoś znacznie bardziej wartościowego – do życia świadomego, uważnego i w zgodzie ze sobą.

Już we wrześniu ruszamy z kolejnymi grupami kursów MBSR. Tym razem będzie to rozwój uważności w klimacie jesiennym: od początku września do końca października. Jeśli czujesz, że życie przecieka ci między palcami, że ciągle gonisz – choć chwilami sam nie wiesz co jest celem, jeśli masz świadomość, że stres towarzyszy ci w codziennych sytuacjach i że potrzebujesz zatrzymać się w tym biegu, to może warto dać sobie wyjątkowy prezent, jakim jest kurs MBSR?

Czas tylko dla siebie, możliwość wglądu – jakiej nie dajemy sobie na co dzień, obniżenie poziomu stresu i wzrost poziomu uważności, a także pozytywna zmiana w zakresie komunikacji interpersonalnej, to tylko część obszarów, z którymi pracujemy podczas ośmiu tygodni spotkań uważnościowych. Jeśli czujesz, że to może być coś, czego właśnie potrzebujesz, zapraszamy na najbliższe kursy MBSR, które startują tuż po wakacjach. Grupa poranna rozpoczyna spotkania w poniedziałek 5 września w godzinach 9:30 – 12:00, a grupa popołudniowa 7 września w godzinach 18:30-21:00.

Zapisy odbywają się poprzez zgłoszenie wysłane na adres a.pawlowska@opsychologii.pl. Koszt udziału w kursie, razem ze wszystkimi materiałami i nagraniami do ćwiczeń, to 990 zł – przy płatności jednorazowej oraz 1095 zł – przy płatności w trzech ratach po 365 zł. Osobom zapisanym do naszego newslettera proponujemy 5% zniżki.

A jeśli potrzebujesz konsultacji przed podjęciem decyzji, to także napisz na podany powyżej adres. Chętnie porozmawiam z tobą o tym, czego doświadczasz i czego potrzebujesz – może to kurs MBSR, a może coś innego..? Najważniejsze, że zdecydowałeś się na pierwszy ruch. Nowa jakość życia jest bowiem na wyciągnięcie ręki.

Agnieszka Pawłowska