Sobotni warsztat o temperamencie i osobowości zainicjował na dobre „Wiosenną Szkołę Psychologii” w inspeerio, a kameralny charakter grupy pozwolił uzyskać przestrzeń do autorefleksji oraz swobodnej wymiany myśli. Bo tematów do dyskusji było, tyle ile „barw osobowości i temperamentu”.

Na początek wzięliśmy pod lupę introwersję i ekstrawersję. Dwa bieguny temperamentalnego kontinuum, które stanowią nasz genetyczny bagaż. Wraz z inspeeriową psycholożką i współprowadzącą warsztaty – Marią Sitarską, starałyśmy się pokazać, jak go nieść z lekkością, a nie traktować jak zbędny balast. Tylu introwertyków chciałoby być bardziej przebojowymi, a tylu ekstrawertyków trzymać emocje na wodzy… Podczas warsztatu zastanawialiśmy się wspólnie z grupą jak z naszego temperamentu uczynić zasób i barometr tego, co robić w życiu, by wykorzystać swój naturalny potencjał.  Duchową patronką tej części spotkania była Susan Cain – zadeklarowana introwertyczka, która walczy z „terrorem” ekstrawertyzmu m.in. na łamach swojej książki „Ciszej proszę…”.

Żyjemy w świecie, w którym dominuje system wartości, który ja nazywam Ideałem Ekstrawertyka – oparty na wszechobecnej wierze w to, że osobą idealną jest osobnik niezwykle towarzyski i otwarty, typ samca/samicy alfa, który znakomicie daje sobie radę w sytuacjach, w których to właśnie on znajduje się w centrum uwagi

– pisze Cain, aby zaraz potem udowodnić, że bez introwertyków – skupionych na swoim świecie wewnętrznym –  ludzkość byłaby pozbawiona teorii względności, nokturnów Chopina, „Harry’ego Potttera” i Google’a.

Introwersja oraz ekstrawersja decydują o naszym zapotrzebowaniu na bodźce i stanowią matrycę naszych zachowań oraz podwalinę osobowości. Bardziej plastycznej, niż – genetycznie uwarunkowany – temperament, choć pozostającej z nim w ścisłym związku. Osobowość jest naszym psychologicznym autoportretem. Podczas warsztatów mieliśmy okazję go naszkicować i poprzyglądać się sobie z różnych perspektyw, m.in. w kontekście MBTI (Myers-Briggs Type Indicator). Ten wskaźnik psychologiczny jest rozwinięciem koncepcji Carla Gustava Junga, który różnicował ludzi ze względu na ich sposób kierowania energii, pozyskiwania informacji czy podejmowania decyzji. Zastanawialiśmy się również nad ekstremami osobowości, analizując m.in. osobowość narcystyczną i jej uwikłanie w kwestie niestabilnego poczucia własnej wartości czy osobowość chwiejną emocjonalnie rozpiętą między dążeniem do bliskości a jej odrzucaniem.

Temat trudności psychologicznych, a raczej ich przezwyciężania w terapii będzie nam towarzyszył podczas kolejnych warsztatów. Będą one poświęcone „Różnym nurtom psychoterapii i elementom autoterapii”. Zapraszamy do inspeerio 11 kwietnia na kolejne, 5-godzinne spotkanie z psychologią! Szczegóły i instrukcje zapisu na warsztaty znajdziecie tutaj: opsychologii.pl/wiosenna-szkola-psychologii/

Autorką posta jest Marta Kondys trenerka w inspeerio, prowadząca warsztaty w ramach „Wiosennej Szkoły Psychologii”.