To książka o wolności. (…) To książka o tym, jak uwolnić się od dyktatury chaotycznego umysłu. O tym, jak być wolnym emocjonalnie. Tak Michał Pasterski mówi o swojej nowej książce „Insight – droga do mentalnej dojrzałości”. Z pewnością nie jest to typowy poradnik, jaki często spotkamy na półkach księgarni. Dla mnie to książka – droga. Przemierzałam przez nią chwilami szybko i łatwo, a czasem trzeba mi było zatrzymać się na zakręcie. W pierwszej części autor przedstawia swoją filozofię rozwoju osobistego. Sięga w niej do edukacji, piramidy potrzeb, genów i naszej nieświadomości. Przygotowuje czytelnika do dalszej wędrówki, która już nie jest tylko teorią, a naszą własną praktyką. Przybliża nam metodę „Insight” – jego autorski sposób do osiągnięcia mentalnej dojrzałości. Precyzyjnie opisuje cztery poziomy, które stanowią fundament tej metody: wiedzę i podejście, zasady, umiejętności i narzędzia. Kolejna część książki poświęcona jest zgłębianiu „Insight”, nauce obserwacji swojego własnego świata wewnętrznego i słuchaniu głosu intuicji. Ostatnia część traktuje o czwartym poziomie metody, czyli narzędziach. Jest zdecydowanie najbardziej praktyczna. Tu Michał Pasterski uczy nas myśleć pytaniami i daje nam narzędzia do poruszania się po naszym „ja” oraz kierowania naszym rozwojem osobistym.

W wielu miejscach książki autor wyraźnie podkreśla, że czytanie tej pozycji bez stosowania proponowanych ćwiczeń nie ma większego sensu. Uprzedza, że jego metoda nie przyniesie wówczas efektów, a lektura stanie się praktycznie bezwartościowa. Twierdzi, że często sięgamy po tego typu literaturę, aby tylko stworzyć samemu sobie pozory, że nad sobą pracujemy. To bardzo, moim zdaniem, uczciwa wobec czytelników myśl poruszona na samym początku, gdy jeszcze mamy wpływ na to, jak czytamy. Ćwiczenia trwają zwykle kilkanaście minut, mają wyznaczone w książce miejsce na notatkę i zawierają szczegółowy opis ich wykonania. Na przykład, jednym z ciekawszych jest ćwiczenie zatytułowanie „Spotkanie w cztery oczy”. Polega na wyobrażeniu sobie siebie o 3 lata starszego i zapytaniu starszej wersji nas samych o poradę w danej sytuacji, którą próbujemy rozwiązać. Podobno ćwiczenie wywołuje bardzo duże wrażenie na przeprowadzających je osobach.

Wyjątkowe w książce Michała Pasterskiego jest podejście do obecnego trybu życia. Najwyraźniej autor zdaje sobie sprawę, w jakim świecie zaawansowanej technologii i uporczywego braku czasu żyjemy, dlatego proponuje stosowanie metody „Insight” z pomocą aplikacji mobilnej. Przy jego argumentach i pomysłowości czytelnik z pewnością nie może zrzucić braku pracy nad sobą na monotonną lekturę czy niepraktyczne podejście do stosowania ćwiczeń.

Jeśli trochę pogubiliście się w tym, co w was, ta książka jest właśnie po to, aby poszukać drogi. Nie obiecuje rozwiązania dla żadnego konkretnego problemu – depresji, lęku czy nieśmiałości, ale otwiera nasze wewnętrzne przestrzenie przed nami samymi.

Karina Dawidowska

Michał Pasterski, Insight – droga do mentalnej dojrzałości, Onepress.