Lubicie czytać dzieciom? Lubią słuchać? Gubicie się czasem wśród tak wielu pozycji dla najmłodszych? A może skusicie się na pozycje Mo Willems o śwince Malince i słoniu Leonie?

Pierwsze co rzuca nam się w oczy to ilustracje. Są bardzo proste, wręcz minimalistyczne, ale dzięki temu – bez zbędnych rozpraszaczy uwagi. Po drugie, są pisane jak komiks – wypowiedzi bohaterów znajdują się w „dymkach”. Akcja toczy się dzięki temu dynamicznie i niemożliwe jest, aby znudzić czytelnika. Po trzecie, obie książki są angażujące, nie czytamy ich, a się nimi bawimy. Bohaterowie sprawdzają nas, mówią do nas, zapraszają do wykonywania zadań, a nawet reagują na nasze reakcje. Niemożliwe? A jednak! I po czwarte. Wśród pozycji, które są reklamowane jako rozwijające wyobraźnię, kreatywność, inteligencję, pamięć, umiejętności społeczne ktoś może zapytać, czego uczy Malinka i Leon? Odpowiedź jest szalenie prosta, ale chyba i zaskakująca. Nieczęsto spotykam książki, które aż tak współgrają z poczuciem humoru u dzieci. Już dwulatki uważają za niezwykle zabawne przekręcanie nazw czy przypisywanie niektórym przedmiotom cech niezgodnych z ich przeznaczeniem. Bawią się różnego rodzaju pomyłkami, czy wielokrotnym powtarzaniem słów. Świnka i słonik cudownie się w taki humor wpisują, zapraszając nas do współtworzenia całej zabawnej historii.

Mo Willems Złamałem trąbę i Mieszkamy w książce

Justyna Śliwińska – Sroka

Opis: Jestem psychologiem i psychoterapeutą systemowym. Studia psychologiczne skończyłam w Poznaniu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Realizowałam dwie specjalności: psychoterapię zaburzeń psychicznych oraz wspomaganie okresu dorastania. Ukończyłam Kurs Podstawowy Terapii Systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu. Obecnie uczestniczę w kolejnych szkoleniach w tym zakresie.

Doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w szkole podstawowej oraz szkole gimnazjalnej jako psycholog. Prowadziłam też liczne szkolenia z zakresu efektywnej nauki, umiejętności społecznych, interwencji kryzysowej. Współpracowałam z Terenowym Komitetem Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu. Obecnie pracuję w Poradni Zdrowia Psychicznego, prowadząc badania psychologiczne oraz psychoterapię. Prowadzę terapię indywidualną, terapię par oraz rodzin.

Mojej pracy przyświeca myśl, że każdy człowiek sam najlepiej wie, co jest dla niego najlepsze, a zadaniem psychoterapeuty jest pomóc mu to odnaleźć.