Stres okrada Cię z istoty ciebie samego. Jest jak złodziej działający pod osłoną nocy, (…) Bezsprzecznie stres to proces – to interakcja miedzy osobą a środowiskiem, w którym ta osoba funkcjonuje.

Dobra wiadomość jest też taka, że masz również potencjał, który może pomóc ci w radzeniu sobie z tym wyzwaniem.

fragmenty książki

Powyższymi słowy autorka książki „Pokonaj stres” w pozytywny sposób zachęca do treningu, którego głównym celem jest kontrolowanie, redukowanie lub zmniejszanie poziomu odczuwanego stresu w życiu.

W początkowej części książki Claire M. Wheeler zachęca do założenia zeszytu do zapisków towarzyszących czytelnikowi przy lekturze. Proponuje zapisywanie odpowiedzi na pytania, które zapraszają do tworzenia obrazu samego siebie oraz opisywania naszych życiowych celów, obrazu rzeczywistości i stanu gotowości do wprowadzenia zmian w swoim życiu.

Wśród ćwiczeń i pytań znajdziesz m.in.:

  • proste, ale bardzo głębokie pytanie [z pewnością każdy z nas słyszał je nie raz od różnych osób, jednak zadane samemu sobie nabiera nowego oblicza]: „Jak się czuję?”, „Co mnie niepokoi?”, „Co teraz sprawia, że czuję się szczęśliwy?”
  • deklarację, że poświęcisz „tyle czasu, ile będzie trzeba, aby nauczyć się przynajmniej jednego z prostych sposobów radzenia sobie ze stresem (…)”, na które pomysły i podpowiedzi znajdziesz w dalszej części książki.

Autorka oprócz przemyśleń i zapisków dokonuje przeglądu strategii i sposobów radzenia sobie ze stresem. Jest coś dla lubiących jeść – to zbiór informacji dotyczących korelacji naszego sposobu odżywiania z procesem redukcji poziomu odczuwanego stresu. Wheeler radzi, by dla przykładu uważniej jeść lub starannie dobierać składniki posiłków. Tłumaczy przy tym procesy z tym związane. Jest coś dla mniej lub bardziej aktywnych – czyli strategie ruchowe i korzyści z nich płynące. Jest coś dla myślicieli – czyli przemyślenia, mini testy diagnozujące Twój obecny stan. Dla tych, którzy lubią  być widoczni jest przepis na wyrażanie własnego „ja”. Jednak ponad wszystkie 10 metod zaprezentowanych w książce „Pokonaj stres” ponad wszystko przebłyskuje bliska memu sercu POZYTYWNA ENERGIA i głęboka wiara w Twój potencjał, że i Ty dasz radę.

Potraktowałam tę książkę jak przewodnik, taki jak po odwiedzanych miejscach na świecie. Przepracowałam wraz z czterema zeszytami proponowane ćwiczenia, zapisywałam przemyślenia, rozwiązywałam zagadki postawione przez autorkę. Sporo się dowiedziałam o sobie i świecie mnie otaczającym. Pozwoliłam sobie na zatrzymanie się w świecie pełnym zagonionych terminów, napięć i wirtualnego pędu: byle do przodu, byle szybciej, byle dalej!

Autorka na wiele sposobów zachęca do wentylowania emocji, a przede wszystkim intensywnie mi przypomniała, że trzeba oddychać pełną piersią poprzez jedno z licznych ćwiczeń:

Znajdź w ciągu dnia czas, gdy będziesz mógł poświęcić dziesięć minut wyłącznie dla siebie. (…) Możesz wyjść na zewnątrz, usiąść w holu budynku lub na ganku… Musisz tylko usiąść i mieć pewność, że przez kilka minut nikt nie będzie ci przeszkadzał… Zacznij myśleć o tym, że oddychasz… Po prostu zauważ, że co kilka minut powietrze wpływa i wypływa z twoich płuc… Obserwuj swój oddech mniej więcej przez minutę… Oddychanie jest bardzo dobre. Daje życie i pozwala pozbyć się stresu….

Teraz zacznij zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół ciebie. Zmiany dokonaj bardzo delikatnie. Obserwuj ludzi… Powtarzaj sobie „wdech”, „wydech”… aż będziesz z ciekawością przyglądać się światu bez odczuwania potrzeby wewnętrznego komentowania rzeczywistości. Twoim celem jest docenianie chwili…

Zatrzymaj się, usiądź, odetchnij! Bo jak pisze Claire M. Wheeler „Tylko od Ciebie zależy, czy zechcesz zapanować nad swoim życiem i wypełnisz je spokojem, szczęściem i wspaniałomyślnością”.

Warto!

Marzena Wojciechowska

Claire M. Wheeler „Pokonaj stres. 10 sprawdzonych metod”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne