Miesiąc: luty 2014

co rodzic (przyszłego) przedszkolaka wiedzieć powinien – cz. 2

Jestem ciekawa jak to jest kiedy dziecko zaczyna naśladować inne dzieci, co w takich wypadkach robić bo chodzi mi tu raczej o te negatywne zachowania jak plucie, bawienie się jedzeniem czy rzucanie się na ziemie choć nigdy wcześniej tak nie było. Hania zaczyna dopiero poznawać dzieciaki ze swojej przedszkolnej grupy, ale widzę, że mocno sprawdza jakie zachowania innych może zastosować we własnym domu.

co rodzic (przyszłego) przedszkolaka wiedzieć powinien – cz. 1

Olga - twórczyni bloga otymże - poprosiła niedawno swoich czytelników o to, by napisali* o swoich wątpliwościach związanych z adaptacją i uczęszczaniem ich dzieci do przedszkola. Zebrane przez Olgę pytania pogrupowaliśmy, odsialiśmy te, na które odpowiedź znalazła się już na blogu, resztę zaś skierowaliśmy do naszego psychologa rodzinnego – Wiktorii Jaciubek.

O rodzicielstwie inaczej

Mówiąc prawdę, cały proces wychowywania dzieci to jeden wielki kłopot, zwłaszcza jeśli chce się to robić dobrze. Jeśli więc niechętnie poświęcamy swój wolny czas na zabawę z dzieckiem, albo chcemy, żeby w naszym domu zawsze panował ład i porządek, lepiej hodujmy egzotyczne rybki.

„Wszystkie dobre książki dla dzieci są też książkami dla dorosłych”

My, dorośli, często mamy problem, żeby rozmawiać ze sobą o emocjach. Czasami o nich wręcz zapominamy, zamykamy je w sobie lub udajemy że nie istnieją. Bo przecież często słyszymy, że w tzw. dzisiejszym świecie należy skupić się na działaniu i walce, nie wolno się rozklejać, trzeba być silnym i nie dać się przyłapać na słabości. Okazywanie nadmiernych emocji odbierane jest właśnie jako okazywanie słabości. Z tego powodu często też nie wiemy jak rozmawiać o emocjach z dziećmi.