Jedynym wycinkiem wszechświata, który na pewno możesz poprawić, jesteś ty sam
Aldous Huxley

Ludzie uciekają od siebie, jakby bali się swojej siły, bogactwa duchowego i odpowiedzialności za świadome posługiwanie się nimi
fragment książki

Peter M. Kalellis – doktor psychologii i doświadczony terapeuta małżeński adresuje swoja książkę głównie do ludzi w związkach, małżeństw, ale jego przemyślenia pozostawią każdego czytelnika i każdą czytelniczkę z głęboką zadumą nad istotą związku.

Kalellis ukazuje złożoność relacji miłosnej u jej schyłku, gdy „małżonkowie rozmawiają obojętnie, ale w ich gestach czuje się namiętność błagania”. Autor przedstawia trudną drogę odbudowywania nadszarpniętej relacji dwojga ludzi, którzy w pewnym momencie swojego życia byli sobie najważniejszymi ludźmi pod słońcem, a teraz skrywają się w jego cieniu. Zachęca do podjęcia trudu odbudowy związku i otworzenia się na drugiego człowieka z całym repertuarem jego emocji. Nawołuje do analizy początku problemów. Dlaczego pary oddalają się od siebie? Dlaczego dochodzi do zdrady? Czym jest miłość?

Autor stawia przed czytelnikiem szereg pytań skłaniających do refleksji. Podaje również praktyczne ćwiczenia i pomaga dotrzeć do znamienitej prawdy – jeśli człowiek nie pokocha siebie, nie „poprawi” siebie to błądzi w gęstwinie samotności, nawet jeśli jest w związku.

Kalellis przedstawia dojrzały model relacji, gdzie partnerzy śmiało mówią o swoich potrzebach, akceptują wzajemnie swoje niedoskonałości i z czułością podchodzą do swoich pragnień i lęków. To model relacji, gdzie kocha się ot tak, po prostu. Za jestestwo i osobowość bez warunków…

Anna Wolska

Peter M. Kalellis, Zanim powiesz żegnaj. Jak odbudować związek, Wydawnictwo W Drodze.